październik

24

2015

Bitcoiny zwolnione z podatku VAT

Europejski Trybunał Sprawiedliwości oświadczył, że wymiana walut tradycyjnych na wirtualny środek płatniczy (znany potocznie jako „bitcoin”) nie będzie podlegać podatkowi VAT. To dobra wiadomość dla wszystkich tych, którzy dokonują transakcji w Internecie.

Według unijnego prawa, świadczenie usług oraz dostawa towarów dokonywane odpłatnie na terenie Unii Europejskiej muszą podlegać podatkowi VAT. Do tej pory, również kupowanie i sprzedawanie bitcoinów postrzegano jako handel tego typu. Sytuacja zmieniła się po oświadczeniu Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej. Uznał on, że jest to internetowa wymiana walut, taka sama, jak transakcje wymienne różnych innych środków płatniczych (przede wszystkim fizycznych). Dzięki temu, od teraz handel bitcoinami będzie zwolniony z podatku VAT.

ETS zajął się całą sprawą dzięki Davidowi Hedqvistowi. Szwedzki przedsiębiorca planował bowiem handlować internetową walutą. Z uwagi na to, zwrócił się do szwedzkiej komisji prawa podatkowego, aby dowiedzieć się, czy będzie zwolniony z opłacania podatku VAT. Sprawa trafiła w końcu do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, a w efekcie bitcoiny zostały uznane jako oficjalny, internetowy środek płatniczy.

Co ciekawe, początkowo szwedzki fiskus nie uznawał takiego statusu bitcoinów. Urząd uznał, że internetowa waluta nie powinna podlegać takim samym prawom jak fizyczne środki płatnicze.

Jest to bez wątpienia bardzo ważny moment w ewolucji bitcoinów, które już niedługo mogą stać się bardzo powszechnym narzędziem w sferze wirtualnej. Już teraz dokonuje się tysięcy transakcji za pośrednictwem internetowej waluty – użytkownicy wymieniają ją między sobą oraz dokonują dzięki niej zakupów w niektórych sklepach internetowych.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.