październik

09

2014

RPP obniża stopy procentowe do najniższych w historii

Rada Polityki Pieniężnej obniżyła wczoraj stopy procentowe do 2%, co jest kolejnym już rekordem. Co więcej, nie wyklucza ona dalszych obniżek w celu stymulowania inflacji. Przypomnijmy, że z obniżkami mamy do czynienia nieprzerwanie od listopada 2012.

Aktualne stopy procentowe w Polsce

  • stopa referencyjna - 2,00%,
  • stopa lombardowa – 3,00%,
  • stopa depozytowa – 1,00%,
  • stopa redyskonta weksli – 2,25%.

Jak RPP argumentuje kolejną obniżkę?

Prezes NBP Marek Belka wskazywał, iż wszystkie znaki na niebie wskazują na spowolnienie aktywności gospodarczej, a wskaźnik cen konsumpcyjnych zostanie ujemny jeszcze przez kilka miesięcy (w założeniach polityki monetarnej cel ustalono na 2,5 proc. +/- 1 pkt proc.). RPP liczy na to, że dzięki obniżce niebawem wskaźnik cen wróci do terytoriów dodatnich. Skala środowego cięcia była dużym zaskoczeniem, przwidziało ją tylko 3 z 21 ekonomistow ankietowanych wcześniej przez PAP. Większość ekspertów przewidywało cięcie o 25 pkt bazowych.

Niskie stopy a kursy walut

Belka na wczorajszym posiedzeniu zwrócił również uwagę, iż rynek musiał się spodziewać obniżki, ponieważ kurs złotego praktycznie nią nie zareagował.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.