Depozyty chińskich obywateli wynoszą 100 bln juanów czyli 16,3 bln USD. Dyskusje nad systemem gwarancyjnym depozytów trwają od 20 lat, jednak dopiero teraz Rada Państwa zaproponowała jego wprowadzenie. System obejmie wszystkich deponentów, jednak na razie nie wiadomo jaki będzie poziom granicznych wartości depozytów.
Ling Tao, z Chińskiego Banku Centralnego, poinformował, że osiągnięto porozumienie ze wszystkimi instytucjami odpowiedzialnymi za prawidłowe wdrożenie i działanie systemu.
Barclays Research, brytyjski instytut badawczy, stwierdził, że jeżeli system gwarantowania depozytów zostanie wdrożony w założonym terminie, banki chińskie mogą stracić w 2014 r. około 1,9 proc. zysków netto.
System ubezpieczeń depozytów to element reform chińskiej waluty, które Chińczycy zamierzają zakończyć w 2017 roku. Pozwoli to na uzyskanie pełnej wymienialności juana, a tym samym otwarcie rynków, finansowego i kapitałowego.
Obecnie juan jest wykorzystywany w transakcjach międzynarodowych w wąskim zakresie. Rozlicza się nim towary i usługi kontrahentów posiadających konta w chińskich bankach. Rozliczenia kapitałowe i inwestycyjne są cały czas ściśle kontrolowane przez państwo. Z tego powodu rozszerzyła się tzw. szara strefa bankowa, co zmusza władze do pełnej liberalizacji w systemie bankowym.
Tan Yaling, szef China Forex Investment Research Institute, twierdzi, że liberalizacja musi być wprowadzana etapami, ponieważ zapotrzebowanie na kapitał jest różne, w różnych częściach kraju. Zbyt szybkie działania mogą doprowadzić do odpływu aktywów ze słabo rozwiniętych regionów. Odpływ kapitału z banków, a także rozrastanie się ilości transakcji walutowych przy silnej aprecjacji juana doprowadziły do wzrostu kosztów pracy oraz spadku konkurencyjności chińskiego eksportu. To zmusza rząd do podjęcia działań w kierunku wprowadzenia wymienialności rodzimej waluty. Silna presja kręgów finansjery doprowadziła rząd chiński do szybszego działania i wdrażania zasad wysokości oprocentowania oraz ustalania kursów walutowych.
Według szacunków Standard & Poor's obroty w szarej strefie bankowości Państwa Środka wyniosły pod koniec 2012 roku ponad 3,7 bln USD czyli prawie 23 bln juanów. Stanowi to równowartość 44 proc. PKB Chin.