luty

16

2017

Koszty wyposażenia kantoru - StrefaWalut kalkuluje

Kantor wymiany walu wydaje się złotym interesem, ponieważ cały czas obracamy pieniędzmi, na których możemy bardzo dużo zarobić. Zanim jednak zaczniemy zarabiać, musimy otworzyć nasz kantor oraz wyposażyć, co okazuje się nie lada wyzwaniem.

W trakcie zakładania kantoru warto dokładnie policzyć wszystkie koszty, aby przekonać się, jak to będzie wyglądało w praktyce. Dziś dokładnie przyjrzymy się, jakimi środkami musimy dysponować, aby móc wyposażyć kantor we wszystkie niezbędne rzeczy.

 

O otwarciu kantoru pisaliśmy już wcześniej w artykule pt. "Co potrzeba do otwarcia własnego kantoru?"

 

Odpowiedni sprzęt gwarancją bezpieczeństwa

Podjąłeś już decyzję, że otwierasz swój kantor i znalazłeś lokal, który chcesz wynająć? W takim razie teraz czas pomyśleć o bezpieczeństwie. Jak wspomnieliśmy wcześniej kantor jest miejscem, którego działanie opiera się na obrocie pieniędzmi. Obecnie dochodzą to tego również wzabytkowe, złote monety, złoto, srebro oraz inne wartościowe przedmioty. Multisejf, drzwi antywłamaniowe, szyby kuloodporne, interkom kasowy, a także nowoczesny system monitoringu są więc niezbędnymi elementami wyposażenia, które zapewnią nam sukces i bezpieczeństwo. Niestety nowoczesne wyposażenie zabezpieczające jest też dość drogie. Pamiętajmy jednak, że jest to inwestycja długofalowa i jeśli kantor będzie dobrze prosperował, bardzo szybko się zwróci.

 

Jakie elementy wyposażenia muszą się znaleźć w każdym kantorze

To, czego potrzebujemy, zależy nie tylko od ilości kapitału, który możemy zainwestować, lecz także id tego, jakie usługi chcemy oferować. Jeśli np. oferujemy tylko wymianę walut, nie potrzebujemy profesjonalnego sprzętu do sprawdzania jakości złota. Zakładając więc, że będziemy oferować podstawowe usługi, elementy, których nie może zabraknąć to:

 • elektroniczna tablica informacyjna wyświetlająca m.in. aktualne kursy walut
 • formularze, pieczątki
 • wydawany przez NBP album zagranicznych znaków pieniężnych
 • umeblowanie
 • komputer, drukarka, skaner, faks, kserokopiarka
 • liczarka do bilonu
 • liczarka do banknotów
 • multisejf
 • testery do banknotów
 • drzwi antywłamaniowe
 • szyby kuloodporne
 • monitoring, system alarmowy
 • szuflada do podawania pieniędzy
 • interkom kasowy

Jest to podstawowe wyposażenie, które zagwarantuje sprawną pracę nowopowstałego kantoru. Ile to wszystko kosztuje? Oczywiście ogólny koszt uzależniony jest od rodzaju sprzętu, który wybierzemy, od tego, czy zdecydujemy się na nowe, czy używane urządzenia, a także od tego, w jakim stanie jest wybrany przez nas lokal. Jeśli chcemy kupić wyposażenie „ze średniej półki”, musimy liczyć się z całkowitym kosztem wyposażenia rzędu 35 000 złotych.


Kantor to inwestycja jednorazowa?

W przeciwieństwie do innych działalności, kantor nie wymaga od właściciela bardzo wysokich kosztów miesięcznych. Można więc powiedzieć, że poza jednorazowymi zakupami na start do kosztów kantoru musimy doliczyć czynsz i rachunki, wynagrodzenia dla pracowników oraz opłatę za konwój i ochronę. Bardzo dużą zaletą jest to, że kupione urządzenia posłużą nam bardzo długo, ponieważ są to elementy, które się nie zużywają. Możliwe są oczywiście pojedyncze awarie oraz koszty konserwacji sprzętu, jednak w ogólnym rozrachunku większość wydatków wyposażenia kantoru ponosimy tylko raz.

 

Czy jest to inwestycja warta zainteresowania?

Zanim zdecydujemy się na otworzenie kantoru, sprawdźmy możliwe zagrożenia, konkurencję oraz inne elementy, które mogą nam zagrozić. Jeśli w pobliżu nie ma innego kantoru, a zapotrzebowanie na wymianę walut jest duże, warto zdecydować się na ten rodzaj działalności.

Komentarze • osiek 2 lata temu

  a możecie przekalkulkulować monetomat z funkcją kantoru?

 • osik 7 lat temu

  za dużo strefawalut nie pokalkulowała, tylko wymieniła

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.