Stało się to czego wszyscy oczekiwali, ale nie widzieli kiedy tego oczekiwać
Stało się. Najbardziej oczekiwana przez rynki finansowe decyzja została oficjalnie ogłoszona w środę po 20. Teraz w 24 godziny po tym wydarzeniu można w pełni ocenić jego skutki.
Ben Bernanke na swoim ostatnim posiedzeniu FOMC, czyli Federalnego Komitetu Otwartego Rynku podał, iż FED ograniczy program wpompowywania pieniędzy do gospodarki o 10 mld. Oznacza to, iż Bank Rezerwy Federalnej będzie skupował obecnie, co miesiąc obligacje skarbowe warte 40 mld $ oraz obligacje zabezpieczone hipotekami warte 35$. Nie jest to duża zmiana, lecz, nadal znacząca dla gospodarki.
Rynek przyjął ją optymistycznie. Mimo iż decyzja ta zaskoczyła większość analityków, którzy spodziewali się rozpoczęcia taperingu w styczniu lub marcu, kiedy kierownictwo nad FED obejmie nowa pani prezes Janet Yellen, to rynki przyjęły ją optymistycznie. Wynika to z faktu, iż jest to zmiana zapowiadana już od bardzo dawna. Dodatkowo szef FED Ben Bernanke umotywował ją twierdzeniem, iż skłoniły go do tego dobre wyniki amerykańskiej gospodarki wykazującej trwałe przyśpieszenie.
Przyszłość
Po reakcji rynków można mieć wrażenie, iż większość inwestorów miała te zmianę już wkalkulowaną do obrotu. Powstaje jednak pytanie jak będzie dalej wyglądało ograniczanie wyjątkowo luźnej polityki monetarnej, która pomagała wyjść USA z kryzysu gospodarczego. Szef FEDu powiedział, iż nie ma z góry ustalonego planu, a przy każdej swojej decyzji będą się opierać na najnowszych wynikach amerykańskiej gospodarki.
Spytany o to, kiedy ewentualnie może się zakończyć program QE odpowiedział, iż może to nastąpić w 4 kwartale przyszłego roku. Może zatem wystąpić sytuacja, w której co miesiąc FOMC obniża poziom skupu o 10 mld $.
Reakcja rynków
Rynek akcji zareagował optymistycznie od pierwszych chwil. Natomiast kurs dolara z początku się wahał, po czym zanurkował o 0,5% względem euro, co pokazuje wzmocnienie się dolara. Mocno zyskał na tym także złoty, w stosunku do franka około 0,8%, w prze z walutą wspólnotową 0,5%. Bardzo chwiejny była para walutowa USD/PLN gdzie starły się dwie umacniające się waluty. Najpierw złoty się umocnił, po czym jego wartość zaczęła spadać, aby obecnie być niemalże na tym samym poziomie, co przed decyzją FED. Mamy, więc remis.
Finansiści sterują gospodarką
Mamy obecnie bardzo ciekawy okres w finansach, kiedy to po raz pierwsi eksperci sterują gospodarką znają jej reakcje na konkretne bodźce.
Zakończenie programu taperingu będzie końcem terapii dla amerykańskiej gospodarki i potwierdzeniem skutecznego leczenia kryzysu za pomocą polityki monetarnej.