grudzień

05

2016

Kolejny raz nowe maksima na parach złotowych - Analiza techniczna 05.12.2016

Bardzo dobra decyzja agencji S&P na temat ratingu bez wpływu na złotówkę. Polska waluta traci a to może nie być koniec. Ważna decyzja EBC przełoży się na krajową walutę. Wynik referendum we Włoszech może stanowić początek większych problemów.

Spadki na USD/PLN po wzrostach na EUR/USD.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 01.11-05.12.2016

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2970

3,9600

3,8520

4,7500

Maksimum

4,4930

4,1770

4,2575

5,3730

 

Wykres: EUR/PLN - analiza od 1 listopada do 5 grudnia 2016

Polska waluta w ostatnich dniach jest w defensywie. Mocny dolar amerykański na szerokim rynku skutecznie psuje sentyment do rynków wschodzących. Jeśli do tego dodamy presję związaną z oczekiwaniem decyzji co do ratingu Polski opublikowaną przez S&P w piątek, niestety musiało to przełożyć się na spore osłabienie złotówki. W efekcie niewiele brakowało a testowany by był poziom 4,50. Ku zaskoczeniu inwestorów rating dla Polski został utrzymany, a co jeszcze dziwniejsze perspektywa została zmieniona na stabilną. Były to bardzo dobre informacje ale niestety otoczenie zewnętrzne nie sprzyjało by można było mówić o odreagowaniu. Raczej zatrzymało to dalsze spadki. Otoczenie o którym mowa to referendum we Włoszech, wynik negatywny z pewnością kładzie spory cień na dalsze losy strefy euro. Takie nerwowe chwile z pewnością nie służą walutą rynków wschodzących. Trzeba dodać, że wynik tego referendum niczego nie przesądza i widać to po reakcji wspólnej waluty, która odrobiła wszystkie straty w wczorajszego wieczora. EUR/PLN w najbliższych dniach będzie podatny na kolejne turbulencje, decyzja RPP raczej nic nie wniesie, ale już EBC i jej spodziewany gołębi komunikat może znów spowodować rajd na dolarze. To przełoży się na dalsze wzrosty, a granica 4,50 pęknie bez przeszkód.

 

CHF/PLN - analiza od 1 listopada do 5 grudnia 2016

Bardzo nieciekawie wygląda sytuacja dla kredytobiorców frankowych. W piątek przebiliśmy granice 4,17, co jest najwyższym poziomem od czerwca. Dzisiaj mamy do czynienia z lekkim odreagowaniem na bazie ruchu wzrostowego na EUR/CHF. Niemniej jednak w najbliższych dniach możemy być świadkami sporego zamieszania we Włoszech co poskutkuje szukaniem bezpiecznych przystani przez inwestorów a tym samym wywinduje CHF/PLN jeszcze wyżej. Do tego mamy decyzję EBC w czwartek co do dalszej polityki monetarnej. Sporo jest dylematów związanych czy dalej luzować politykę pieniężną w obliczu rosnącej inflacji i cen ropy. Skutki decyzji na pewno wywołają reakcję na złotym. Gołębie nastawienie spowoduje wzrosty na dolarze i tym samym dalszą deprecjację złotego.

 

USD/PLN - analiza od 1 listopada do 5 grudnia 2016

Na USD/PLN również dotarliśmy do dawno niewidzianych poziomów. Wszystko to było konsekwencją ruchu na EUR/USD gdzie momentami schodziliśmy poniżej 1,05. Na tej parze mamy jednak szansę na odreagowanie. Ku zaskoczeniu wszystkich po ogłoszeniu wyniku referendum euro zaczęło umacniać się do amerykańskiej waluty. Ruch ten ma spore szanse kontynuacji co poskutkuje spadkiem USD/PLN. Wtedy możliwy jest zjazd nawet w okolice 4,16. Pamiętajmy jednak, że sytuacja może się odwrócić po posiedzeniu EBC w czwartek.

 

GBP/PLN - analiza od 1 listopada do 5 grudnia 2016

GBP/PLN od początku listopada znajduje się w trendzie wzrostowym. Ruch od poziomów 4,75 do 5,37 naprawdę jest imponujący. Sprzyja temu zarówno słabość polskiej waluty jak również oddalająca się perspektywa twardego Brexitu. Dzisiaj dodatkowo brytyjskiej walucie sprzyja odczyt PMI dla usług, który osiągnął poziom 55,2. Trudno powiedzieć co będzie dalej trzeba poczekać na kolejne informacje dotyczące wyjścia Wielkiej Brytanii z UE. W krótkim terminie z pewnością jest jeszcze potencjał do wzrostów.


Źródło: Krzysztof Pawlak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl i Walutomat.pl

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.