listopad

21

2013

Zmiany na stanowisku ministra finansów

W środę po południu nastąpiła długo wyczekiwana rekonstrukcja rządu. Nowym ministrem finansów został Mateusz Szczurek, który zastąpił kontrowersyjnego Jana Rostowskiego. Rynki reagują pozytywnie na tę zmianę, gdyż nowy szef resortu jest bardziej fachowcem niż politykiem.

Rekonstrukcja rządu

W środę po południu Prezes Rady Ministrów ogłosił długo wyczekiwaną rekonstrukcję rządu. Zmieniły się osoby na sześciu stanowiskach w tym na najważniejszym dla kursów walut, czyli ministra finansów. Elżbieta Bieńkowska zostanie szefem nowego Resortu Rozwoju i Infrastruktury powstałego z połączenia Ministerstwa Rozwoju Regionalnego oraz Ministerstwa Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej. Rafał Trzaskowski zastąpi Michała Boniego na stanowisku ministra administracji i cyfryzacji. Joanna Kluzik-Rostkowska zostanie nowym ministrem edukacji, Lena Kolarska-Bobińska nauki i szkolnictwa wyższego, Maciej Grabowski środowiska, a Andrzej Biernat sportu

Odchodzi Jan Rostowski

Ministrem finansów zostanie natomiast Mateusz Szczurek. Jan Vincent Rostowski był ministrem finansów od 16 listopada 2007 roku i jest najdłużej pełniącą te funkcję osobą od 1989 r. Był najbardziej atakowanym szefem resortu ostatnich miesięcy. Głównie za sprawą utrzymania podniesionej stawki VAT oraz podniesienia akcyzy na alkohol wysokoprocentowy i papierosy. Jednak największą krytykę zebrał od ekonomistów za reformę OFE. Co nie oznacza, że jego działania miały też swoje plusy. Reforma OFE wpłynęła pozytywnie na wskaźnik zadłużenia Polski, dzięki czemu obsługa długu stała się znacznie tańsza a kraj, zaczął wyglądać o wiele stabilniej w oczach inwestorów, którzy nie śledzą go na bieżąco. Ma to niebagatelny wpływ na kurs polskiej waluty. Dodatkowo rentowność polskich obligacji nadal jest niesamowicie niska. Na plus można także mu zaliczyć reformę wieku emerytalnego i przywilejów emerytalnych służb mundurowych, która też pozytywnie wpłynęła na budżet. Za jego największy sukces uważa się fakt, iż mimo wystąpienia na świecie największego kryzysu gospodarczego od 80 lat recesja nie uderzyła w Polskę.

Ma go zastąpić Mateusz Szczurek, o którym na razie gazety piszą w większości w superlatywach. To samo zdają się twierdzić rynki, gdyż złoty mocno tracił dzisiejszego poranka w stosunku do dolara, euro oraz franka szwajcarskiego, po czym po ogłoszeniu rekonstrukcji rządu zaczął ostro odrabiać straty.

Nadchodzi Mateusz Szczurek

Premier w czasie jego przedstawienia podkreślał, iż jest on jednym z najlepszych ekonomistów w Polsce. Zapewnił o ciągłości dotychczasowej polityki finansowej państwa.

Sam Mateusz Szczurek był przed nominacją głównym ekonomista na Europę Środkową i Wschodnią ING Group. Jego głównym celem ma być zapewnienie trwałego skoku rozwojowego polskiej gospodarki. Biorąc pod uwagę jego poprzednie stanowisko można mieć pewność, że wie on dokładnie, jakie czynnika obecnie ją hamują. Jak podkreśla prasa jest on dobrze wykształcony, doktoryzował się w Wielkiej Brytanii na uniwersytecie w Sussex. Wykładał tam ekonomię, a także w Szkole Głównej Handlowej i na Goethe Bussines School. Jest żonaty, ma pięcioro dzieci, z zamiłowania jest zapalonym rowerzystą. Jego relacje w podróży po Peru, Chile, Ekwadorze i Iranie można było do niedawna oglądać na jego stronie. Po ogłoszeniu tych nominacji złoty umocnił się w ciągu 3 godzin w stosunku do euro o 10 groszy, podobnie jak w stosunku do dolara i franka szwajcarskiego

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.