kwiecień

25

2016

Argentyna wraca na rynki finansowe

W miniony piątek Argentyńskie władze zapłaciły wierzycielom, którzy w 2002 roku nie zdecydowali się na zrestrukturyzowanie zadłużenia po ogłoszeniu niewypłacalności kraju. Ich ówczesna decyzja spowodowała, że przez niemal 10 lat trwał niekończący się spór. Zakończył go obecny prezydent Argentyny Mauricio Marci, który przywrócił obecność państwa z Ameryki Południowej na międzynarodowych rynkach finansowych.

Za decydujący w tej sprawie werdykt odpowiada sędzia okręgowy z Manhattanu – Thomas Gries. Potwierdził on spłatę argentyńskiego zadłużenia oraz wystosował orzeczenie, które zezwala Argentynie wznowić obsługę obligacji oraz znieść zakaz sądowy, który od 2014 wywołał kolejną burzę finansową i podtrzymywał niewypłacalność kraju. Warto zauważyć, że przez wiele lat zakaz spłaty zadłużenia stanowił trudny do obejścia środek, jaki Thomas Gries zastosował wobec poprzedniej prezydent Argentyny – Cristiny Fernandez, która miała zdecydowanie negatywne nastawienie wobec przeciwników wspomnianej restrukturyzacji.

Omawiane fundusze to przede wszystkim Aurelius Capital Management oraz NML Capital Ltd., będący w rękach Elliott Management. Znalazły się one w rękach inwestorów, którzy odzyskali tym samym ponad 6 miliardów dolarów. Argentyńskie władze zdeponowały jednak 3 miliardy dolarów przeznaczonych na spłatę tych wierzycieli, którzy nie zostali objęci porozumieniem z 29 lutego.

Decyzja amerykańskiego sędziego była podyktowana przede wszystkim kwestiami politycznymi. Jak sam zauważył, wybór prezydenta Mauricio Marciego jest ogromną zmianą argentyńskich władz, będącą zwrotem w stronę stabilizacji tamtejszej sfery finansowej. Spłata zrestrukturyzowanych obligacji zostanie wznowiona już w przeciągu najbliższych kilku tygodni i będzie stanowić symboliczne wydarzenie otwierające Argentynie drzwi na międzynarodowe rynki finansowe i pozwalające na rozwój tamtejszej gospodarki.

Zaangażowanie prezydenta Mauricio Marciego w normalizację argentyńskich finansów jest jednym z głównych punktów, którym poświęca on czas podczas pełnienia najważniejszego urzędu w państwie. Wprowadzenie Argentyny na międzynarodowe rynki finansowe było jednym z jego głównych postulatów, mającym na celu stopniowo zmniejszyć rekordową niewypłacalność z 2002 roku, która osiągnęła poziom 100 miliardów dolarów. Porozumienie z przeciwnikami restrukturyzacji finansowej ma umożliwić Argentynie ożywienie gospodarcze zapośredniczone poprzez napływ zagranicznych inwestycji i zmniejszoną inflację. Jednym z największych osiągnieć prezydenta jest sprzedaż obligacji wartych ponad 16 miliardów dolarów. Jest to rekordowa transakcja wśród rynków wschodzących, będąca optymistycznym sygnałem dla dalszego rozwoju gospodarczego Argentyny oraz tych inwestorów, którzy decydują się na lokowanie swojego kapitału na egzotycznych, ryzykownych, jednak bardzo dochodowych rynkach finansowych.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.