Kluczowe problemy to wskazówki dla wzrostu polskiej gospodarki, nowy model dialogu społecznego oraz zachęcanie do oszczędności, zwłaszcza tych długoterminowych. Te elementy mają być nowymi wytycznymi zmian modelu rozwoju Polski - jak określił autor raportu.
Według autora raportu nowa polityka przemysłowa, będzie polegać nie tylko na ochronie rynku ale i na tworzeniu oraz wdrażaniu rozwiązań pomagających przedsiębiorstwom uzyskanie wysokiej jakości produkcji, a tym samym konkurencyjności. Inną kluczową rolę będzie odgrywał wzrost oszczędności długoterminowych, do których zaliczamy również przyszłe emerytury gromadzone w funduszach emerytalnych. O emeryturach jest ostatnio głośno kiedy odgrywają one kluczową rolę w reparacji budżetu.
Prof. Hausner twierdzi jednoznacznie, że nasza gospodarka cały czas posiada moc rozwojową ale jest odporna na kryzysy. Pniemy się pod górę po pochyłej, która jest coraz bardziej płaska (red.: no cóż, ciekawa przenośnia).
Komisja Europejska w opracowanej długoterminowej prognozie do 2060 roku, szacuje wzrost polskiej gospodarki na poziomie 1,5 % PKB. Co ciekawe, zakładany poziom jest tylko średnio o 0,2 pkt wyższy od innych krajów UE. Jest to wzrost nie wystarczający żeby móc wyrównać i dogonić inne gospodarki Europejskie.
Chcąc uzyskać wyższy przyrost musimy być bardziej efektywni. Należy zadbać o innowacyjność i nowoczesne technologie oraz podniesienie wartości kapitału ludzkiego. Wymienione elementy podniosą poziom wynagrodzeń, co zwiększy konsumpcję i pobudzi wzrost.
Po publikacji raportu, eksperci wskazują, że jedną z największych przeszkód wdrożenia rekomendacji może być sektor publiczny. Według wielu opinii to właśnie administracja państwowa jest dla przedsiębiorców największym czynnikiem ryzyka.