Chiński eksport spadł w ubiegłym miesiącu o ponad 20%. Jest to najbardziej drastyczne obniżenie tego wskaźnika od 2009 roku. W związku z tym niepokoi on ekonomistów oraz inwestorów obserwujących wpływ chińskiej gospodarki na rynek światowy. Równie niezadowalające są informacje dotyczące importu, który spadł o 8% w juanach.
Osłabła też wysokość nadwyżki, która w chińskim handlu wyniosła 209,5 mld juanów wobec 341 mld juanów oczekiwanych przez ekspertów i analityków. Licząc w dolarach, wysokość tego wskaźnika wyniosła ponad 32,5 mld.
Pomijając kwestie eksportu i importu, niezadowalające są też inne informacje, które napływają z Państwa Śródka. Znaczące spadki sprzedaży w przeciągu dwóch ostatnich miesięcy odnotowały istotne dla tamtejszej ekonomii branże, takie jak branża obuwnicza, rynek zabawek, a nawet branża motoryzacyjna, w której Chiny wyeksportowały za granicę ponad 30% samochodów mniej niż w analogicznym okresie z ubiegłego roku. Co ciekawe, władze Państwa Środka zakładają, że Produkt Krajowy Brutto wyniesie dla ich kraju ponad 6,5%. Ich prognozy nie pokrywają się oczywiście z założeniami ekspertów, zdaniem których PKB Chin wyniesie ok. 5,8%.
Rezerwy walutowe
Ponadto, inwestorzy są zaniepokojeni również wysokością chińskich rezerw walutowych. W lutym były one bowiem niższe o ponad 28 miliardów dolarów w odniesieniu do poprzedniego miesiąca. W związku z tym, całkowita wysokość rezerw walutowych w lutym wyniosła 3,2 biliona dolarów. Takie dane opublikował w poniedziałek chiński bank centralny. Jest to jednak spadek nieznacznie bardziej optymistyczny niż ten, który prognozowali analitycy. Ich zdaniem, wysokość rezerw powinna wynieść w lutym 3,19 biliona dolarów.
W związku z niezadowalającymi wskaźnikami napływającymi z Państwa Środka, agencja Moody’s obniżyła perspektywę ratingu długu publicznego Chin z poziomu stabilnego na negatywny. Jest to odpowiedź na obawy związane ze skutecznością chińskich reform gospodarczych.