PONIEDZIAŁEK, 23 WRZEŚNIA 2013
EUR: W poniedziałek będziemy mieli całą serię danych o PMI. Pierwsza w kolejce jest Francja, następnie Niemcy, a około godziny 10:00 poznamy dane z strefy euro, gdzie prognozy w wskazują na delikatny wzrost do poziomu 51,7 z 51,4.
W poniedziałek nie zabraknie również przemówień ważnych osób ze świata gospodarki. Przemówienia swoje będą mieli prezes Europejskiego Banku Centralnego, Mario Draghi, prezes Narodowego Banku Szwajcarii, Thomas Jordan, a także członek Komitetu Polityki Monetarnej Banku Anglii, Ben Broadbent.
USD: Najpóźniej poznamy wskaźnik PMI w USA, nastroje są jednak optymistycznie - spodziewana wartość ma przekroczyć 54 wobec 53,1 w sierpniu.
WTOREK, 24 WRZEŚNIA 2013
Kalendarz tego dnia jest przepełniony danymi.
PLN: O godz. 10:00 poznamy istotne dane z Polski: wyniki sprzedaży detalicznej za miesiąc sierpień. Oczekiwania analityków są gorsze od odczytów z poprzedniego roku i wynoszą zaledwie 3,1% wobec 4,3%. Tym danym towarzyszyć będzie publikacja stopy bezrobocia w sierpniu. Wynieść ma ona 13,1%, czyli podobnie co w poprzednim okresem.
EUR: W Niemczech poznamy indeks Instytutu IFO za wrzesień. Spodziewany jest wzrost do 108,4 i jest to jeden z lepszych odczytów w tym roku.
USD: Reszta dnia pozostaje w silnym wpływie odczytów różnych indeksów, w szczególności z USA. Popołudnie w USA otwiera indeks cen domów Case-Shiller. W miesiącu lipcu spodziewany jest odczyt na poziomie 12,2% wobec 11,9%. Godzinę później prezentacja indeksu zaufania konsumentów Conference Board za wrzesień. Spodziewane wielkości delikatnie gorsze od poprzednich, prawdopodobny spadek z 81,5 na 79,5. Również tego dnia opublikowany zostanie indeks FED z Richmond.
Wskaźnik FED z Richmond to zestawienie, w którym uczestnicy ankiet mają za zadanie określić przewidywany kierunek zmian w ich przedsiębiorstwach w ciągu kolejnych 6 miesięcy oraz odpowiedzieć na pytania dotyczące dostaw, zamówień (nowych oraz niezrealizowanych), zapasów, warunków zatrudnienia i cen.
Jeśli w wrześniu spełnią się prognozy analityków wtedy odczyt wyniesie 15 wobec 14. Dzień zakończy wystąpienie członka ECB a także wystąpienie szefa FED z Kansas City.
ŚRODA, 25 WRZEŚNIA 2013
EUR: W środę startujemy z danymi dość wcześnie chociaż dalej będzie to już dzień spokojny z małą ilością publikacji. O godz. 8:00 poznamy indeks zaufania konsumentów GFK z Niemiec za październik - prognozowana wartość indeksu to 7, co oznacza kosmetyczną poprawę z 6,9. We Francji z kolei poznamy indeks zaufania biznesu za wrzesień, gdzie oczekiwania są zgodne z dotychczasowym poziomem, czyli 98.
GBP: W samo południe w Wielkiej Brytanii poznamy dane o sprzedaży detalicznej. Mają one we wrześniu wypaść gorzej, prognozowany jest spadek do 23 z 27.
USD: Sesja amerykańska rozpocznie się od publikacji dynamiki zamówień na dobra trwałe. Z powodu znacznie mniejszej ilości zamówień u Boeinga w porównaniu z majem i czerwcem, odczyt dóbr trwałych wypadnie prawdopodobnie na minusie – odreagowanie doskonałych odczytów z poprzednich miesięcy. Dodatkowo tego dnia poznamy ilość sprzedaży nowych domów w USA za sierpień, gdzie spodziewany jest wzrost do 423 tys. (z 394 tys.).
CZWARTEK, 26 WRZEŚNIA 2013
PLN: Dzień na rynkach zaczyna się od publikacji wskaźnika wyprzedzającego koniunktury wg BIEC za wrzesień. Miesiąc wcześniej wynosił on 146,3.
USD: O godz. 10:00 poznamy podaż pieniądz M3 w strefie euro w skali r/r. Analitycy prognozują 2,2% i jest to zgodne z poprzednim odczytem.
GBP: Do jednych z ważniejszych danych tego dnia należy PKB Wielkiej Brytanii i USA. Dane te zapowiadają się bardzo pozytywnie. W Wielkiej Brytanii ma być wzrost do 1.3% z 0,3%.
USD: Natomiast w przypadku USA mówi się o rewizji w górę z 2,5% do 2,7%, a nawet do 2,9%. Na dodatek, o godzinie 16:00 ukaże się informacja o dynamice zakontraktowanych umów sprzedaży domu. Również tego dnia tradycyjnie poznamy ilość wniosków o zasiłek dla bezrobotnych, które w tym tygodniu wnioski mają wynieść 325 tys. wobec 309 tys.
PIĄTEK, 27 WRZEŚNIA 2013
EUR: O godz. 11:00 w kalendarzu przewidziana jest koniunktura gospodarcza w strefie euro za wrzesień, a nieco później poznamy inflację konsumencką.
USD: O 14:30 dochody i wydatki Amerykanów, w przypadku których spodziewany jest wzrost. Ciekawą pozycją w danych zza oceanu będzie indeks Uniwersytetu Michigan za wrzesień. Oczekiwany jest spadek z poziomu 82,1 do 78. Cały dzień będzie przesiąknięty różnego rodzaju wystąpieniami na czele z wystąpienie szefa ECB, Mario Draghi.
ANALIZA TECHNICZNA
W ostatnim tygodniu kursy walut zmieniały się dość sporo. W poprzednią środę mieliśmy bardzo mocne spadki, które zostały szybko odreagowane w ciągu dwóch dni. W przypadku USD/PLN mamy bardzo silny opór przy 3,12, który wynika z przebitej linii wsparcia. Jest to obszar, w którym można doszukiwać się okazji do spadków. Dodatkowo wytworzył się dość szeroki kanał spadkowy ograniczony na wykresie poprzez LINIĘ TRENDU (czerwoną i zieloną).
Na parze EUR/PLN mamy trochę inne sytuację co rzadko się zdarza. Euro jest teraz mocne i wzrasta. Cena znajduje się w trójkącie i najprawdopodobniej dotrze do górnego ograniczenia, czyli okolic 4,26. Dodatkowo przed spadkami chroni je poziom 4,21.
Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 23.09
Analiza techniczna USD/PLN z dnia 23.09