sierpień

14

2015

Nie daj się przechytrzyć ! – przebiegłe sztuczki w obrocie walutą

W Polsce działają tysiące kantorów, a więc przy takiej skali nie sposób ustrzec się sytuacji gdy nie do końca uczciwy właściciel będzie chciał wzbogacić się na roztargnieniu lub niewiedzy swoich klientów. Większość działa bardzo sprawnie walcząc o swoje miejsce na rynku, ale gdy w grę wchodzą pieniądze warto zachować ostrożność i mieć powyższe sytuacje na uwadze.

Zgubne półprawdy

Zdarzają się przypadki, że na tablicy kursowej, kantor pokazuje kurs oznaczony gwiazdką - dużo atrakcyjniejszy od obowiązującego w rzeczywistości, a dopiero gdzieś na samym dole małymi literami tłumaczy, że obowiązuje on dla bardzo dużej wymiany, gdyż stosowane są progi. Nie dotyczy to jednak jedynie kantorów stacjonarnych, ale też coraz popularniejszym internetowych. Informacje o rzeczywistym kursie pojawiają się czasami dopiero na samym dole, pod tabelą z obiecująco wyglądającą ceną. Wymieniając niższą kwotę kurs może być gorszy, dlatego zawsze warto to sprawdzić wcześniej.

W przypadku kantorów internetowych warto dokładnie przeczytać regulamin w kwestii darmowych przelewów. Ten ładnie brzmiący slogan nie zawsze jest prawdziwy. Niemal wszystkie e-kantory oferują przelewy w opcji SHA (skr. ang. "share", czyli "współdzielony"), gdzie klient pokrywa koszty swojego banku a kantor swojego. Nie wszyscy klienci zdają sobie jednak sprawę, iż w takich przelewach mogą wystąpić dodatkowe opłaty. Z reguły ma to miejsce kiedy na drodze z banku A do banku B pojawi się jeszcze jeden bank, tzw. bank pośredniczący. Jeżeli przelewy są realizoane w ramach jednego banku to taka sytuacja nie będzie miała miejsca. Inaczej jest jednak przy przelewach między różnymi bankami, kiedy niestety nie da się już przewidzieć jaką drogą pójdzie przelew i czy po drodze nie pojawi się bank pośredniczący. Dlatego dobrą zasadą jest korzystać z e-kantorów, które posiadają konta walutowe w tym samym banku co my.

Większość e-kantorów, na wypadek kiedy one musiałyby ponieść dodatkowe koszty (np. przyjmując przelew walutowy SHA z innego banku), dodatkowo zabezpiecza się przed skargami klientów zapisem w umowie, iż: ”wszelkie opłaty poniesione przez Operatora z tytułu przyjęcia przelewu walutowego zostaną potrącone z Konta Użytkownika".

Choć regulamin e-kantoru nie jest z pewnością wciągający jak kryminał, lepiej żebyśmy przeczytali go uważnie. Tam też może się zawierać klauzula o gwarancji kursu. Niektórzy operatorzy żeby ograniczyć ryzyko walutowe i zwiększyć swój zysk wymienią pieniądze lub proponują kurs, jaki był w chwili zaksięgowania pieniędzy na ich koncie. Żeby nie było potem niemiłej niespodzianki.

Nie trzeba chyba dodawać, że nie należy korzystać z kantorów, które mają pokrętne regulaminy lub z niekorzystnymi a nawet łamiącymi polskie prawo zapisami. Chaotyczna, niedbale zrobiona, zawierająca błędy strona też nie powinna budzić naszego zaufania.

Sztuczka z obniżonym kursem po godzinach pracy

Zdarzały się również przypadki, gdzie po godzinach pracy/wymiany kantory internetowe obniżały kursy licząc na to, że przyciągną w ten sposób klientów, którzy myślą że znaleźli najtańszą ofertę. Niczego nieświadomy klient rezerwuje kurs lub czeka do następnego dnia kiedy okazuje się, że wczorajsza oferta nie była wcale tak atrakcyjna. Oczywiście część klientów, którzy zdecydują się na zakup w godzinach pracy może zupełnie się nie zorientować, że coś było nie tak i spread jest już wyższy. Z kolei, w przypadku rezerwacji może się okazać, że kurs na tyle korzystnie dla kantoru się zmienił w ciągu nocy, że operator wymienia walutę po kursie zarezerwowanym. Jednak jeżeli kurs okazał się niekorzystny dla e-kantoru, operator proponuje inny kurs.

Ostrzeż zagranicznego kolegę

W ostatnim czasie głośno było o oszukiwaniu turystów przez kanciarzy, którzy wymieniają pieniądze na złotówki, ale na te które zostały wycofane z obiegu przed denominacją w 1995 roku. Póki co chodziło o przypadki zaczepiania turystów na ulicy, wątpliwe więc żeby do takich oszustw dochodziło w placówkach kantorów, które przecież nie znikną od razu. Z doniesień policji wynika, że walutowy proceder oszukiwania cudzoziemców miał miejsce w trójmieście i dotyczył tylko cudzoziemców. Powód jest prosty, zagraniczni turyści wymieniając pieniądze na ulicy nie są świadomi wyglądu naszej obecnej waluty i udaje się im wcisnąć stuzłotówki z Waryńskim czy np. dwustuzłotówki z Dąbrowskim obowiązujące jeszcze przed denominacją. W samym Gdańsku proceder naciągnia turystów zgłaszany jest co najmniej dwa razy w miesiącu. Nie istnieją dokładne informacje jak wygląda to w skali kraju. Trudna do oszacowania jest też liczba przypadków, które wcale nie są zgłaszane na policję.

W turystycznych centrach miast czasem dochodzi również do „niedopatrzeń” w postaci niewyraźnego zapisu, poprzestawiania cyfr lub sytuacji gdy tabliczka z jedną cyfrą zachodzi i zasłania inną. Skrajne przypadki to gdy kursy na zewnątrz placówki są zupełnie inne niż w środku.

Wszyscy po równo

W ubiegłym roku głośno było o kantorach w Trójmieście, które stosowały zmowę cenową, sprzedając walutę oczywiście po mocno zawyżonym kursie. Sprawą zajął się Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumenta. Nie jest to częsty przypadek, ale warto mieć na uwadze, że takie sytuacje się zdarzają. a w razie ich zaobserwowania każde takie przypadki należy zgłosić na policję.

W Polsce działają tysiące kantorów, a więc przy takiej skali nie sposób ustrzec się sytuacji gdy nie do końca uczciwy właściciel będzie chciał wzbogacić się na roztargnieniu lub niewiedzy swoich klientów. Większość działa bardzo sprawnie walcząc o swoje miejsce na rynku, ale gdy w grę wchodzą pieniądze warto zachować ostrożność i mieć powyższe sytuacje na uwadze.

Komentarze



  • Sebo67 6 lat temu

    Ja korzystam z gieldawalut.com, wymiany walut są przez całą dobę obslugiwane, a więc nie ma takiej opcji by kurs się zmieniał po godzinach- jest wszystko zautomatyzowane. Co do kosztów wpłat i wypłat: uczciwie zgodnie z tabelą na stronie, a jak z początku nie byłem paru rzeczy w 100% pewien, skontaktowałem się poprzez Infolinię i wszystko mi konsultant objaśnił- bardzo przystępnie, co dodatkowo się ceni.

  • WuzelWoyt 6 lat temu

    Warto korzystać moim zdaniem tylko z tych kantorów internetowych co w czasie rzeczywistym realizują wymianę. Przykładem takiego kantoru jest pluskantor.pl. Zakup waluty finalizowany automatycznie, po takim kursie jaki widać, bez względu na dzień czy godzinę zlecenia.

  • Korf 9 lat temu

    a które kantory obniżają kursy po zamknięciu, czemu tego nie podano?

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.