sierpień

05

2013

Najważniejsze wydarzenia walutowe - tydzień 05-09 sierpnia.

W tym tygodniu spodziewanym jest umocnienie się funta brytyjskiego jak i możliwość osłabienia się dolara amerykańskiego wobec złotego.

Poniedziałek, 05.08

EUR: Tydzień rozpoczynamy jak zwykle doniesieniami z europejskiej gospodarki. W godzinach dopołudniowych będzie odczytywany PMI. Indeks PMI określa koniunkturę w sektorze usług strefy euro i jest przygotowywany przez Markit Economics. Szacowana wielkość tego wskaźnika za miesiąc lipiec to 49,6 i jest to delikatnie lepiej niż w poprzednim miesiącu. Nie tak dobrze jednak wygląda prognoza danych o sprzedaży detalicznej r/r, które zostaną opublikowane o 11:00. Prognoza w tym przypadku to -1.2% wobec -0,5% i są to dane za czerwiec. Miesiąc ten nie należał do udanych i rynek na ten odczyt raczej jest już przygotowany.
GBP:Około godz. 10:30 poznamy wartość wskaźnika PMI w Wielkiej Brytanii za lipiec i tu podobnie wskaźnik ten ma być lepszy niż poprzednio. Według prognoz będzie to poziom 57,2, więc bardzo wysoko. Inwestorzy ostatnio dość mocno nie doceniają funta i w przeszłości szterling powinien znacznie zdrożeć. Zobaczymy jak zachowa się jego kurs w tym tygodniu, gdy rynek otrzyma tak dobre dane.
USD:Po południu z USA napłyną podobne dane jak z Europy, a ściślej wskaźnik ISM dla usług, którego przewidywana wartość ma być lepsza i powyżej 50,0. Kalendarz zamyka się wystąpieniem szef FED na temat perspektyw amerykańskiej gospodarki na konferencji w Portland. W poniedziałek nie będą publikowane żadne dane makroekonomiczne dotyczące polskiej gospodarki.

Wtorek, 06.08

GBP:We wtorek inwestorzy posiadający lub interesujący się funtem będą przyglądać się danym o produkcji przemysłowej w Wielkiej Brytanii. Prognozy analityków są bardzo obiecujące - zakładają wzrost o 0,7% wobec spadku r/r o -2,3%. Podobnie jest w przypadku danych miesiąc do miesiąca. Jeśli te dane się potwierdzą to spadki, które obserwujemy przez cały lipiec pewnie wyhamują. Obecny kurs GBP znajduje się w okolicach 4,85zł, a w lipcu płacono nawet 5,15zł. Istnieją możliwości sporego wzrostu krótkoterminowego lecz na dłuższą metę funt nadal będzie tracił na wartości.
EUR:Do południa również zostaną zaprezentowane dane z Niemiec dot. zamówień w przemyśle m/m. Będą to prawdopodobnie dane lepsze niż w poprzednim okresie, prognozowany jest wzrost do 1.0%.

Środa, 07.08

GBP:Jedno z najważniejszych wydarzeń dla funta będzie odbywało się w środę o godz. 11:30 i jest to kwartalny raport Banku Anglii na temat inflacji. Dokument ten przedstawia szczegółową analizę gospodarczą i projekcję inflacji, na której Monetary Policy Committee (MPC) opiera swoje decyzje w sprawie stóp procentowych.
EUR: Z gospodarki niemieckiej prezentowane będą dane z produkcji przemysłowej m/m i odczyt ten ma być lepszy i wynosić 0,3.

Czwartek, 08.08

Czwartek będzie dniem bardzo spokojnym z praktycznie pustym kalendarzem ekonomicznym, więc dzień ten inwestorzy pewnie spędzą na wakacyjnych odpoczynkach bez śledzenia notowań walutowych. Taki dzień przydaje się osobom, które posiadają walutę a boją się wymieniać ją przy dużej zmienności. Teraz będą miały szansę bo pewnie dzienne wahania będą rekordowo niskie. Jedynie o godzinie 14:30 zaprezentowane zostaną dane o wnioskach o zasiłki dla bezrobotnych, a potem uwaga inwestorów zostanie przeniesiona na Azję, gdzie odbędzie się BOJ (Banku Japonii).

Piątek, 09.08

Wczesny poranek to dalszy ciąg wydarzeń z Japonii a także dane z produkcji przemysłowej i inflacji Chin.
GBP:O godz. 10:30 dowiemy się jak prezentowały się statystyki dotyczące bilansu handlowego Wielkiej Brytanii - prognoza jest prawie identyczna z danymi za poprzedni okres.
USD:O godzinie 16:00 z USA dobiegną nas informacje o raporcie publikowanym przez Census Bureau (rządową agencję wchodzącą w skład Departamentu Handlu Stanów Zjednoczonych) i pokazującym całkowite wartości towarów posiadanych w zapasach w hurtowniach. Za miesiąc czerwiec wartość ta ma być większa.

ANALIZA TECHNICZNA

Dla waluty EUR/PLN idealnym poziomem dla zakończenia spadków jest poziom 61,8% ruchu wzrostowego - jest to poziom 4,19zł, który już testowany i z powodzeniem wybroniony kilka dni temu. Dodatkowo na przełomie marca i kwietnia br. poziom ten dość długo bronił dalszego umacniania się euro, jednak w końcu został pokonany stając się z silnego oporu wsparciem.

Analiza techniczna EUR/PLN z dnia 05.08


W przypadku USD/PLN poziom fibonacciego znajduje się przy 3,11-3,10, gdzie dodatkowo jest wsparcie. Po drodze jednak będzie jeszcze próba odbicia od poziomu 3,17. Na rozstrzygnięcie poczekamy jednak i wtedy sprawdzimy czy przypuszczenia i analizy się sprawdziły.

Analiza techniczna USD/PLN z dnia 05.08


KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.