maj

23

2023

Kantory internetowe

Póki co założenie kantoru internetowego nie jest bardzo trudne. Ustawodawca nawet nie wprowadził w przepisach takiego pojęcia jak "kantor internetowy".

Jednak prowadzone są prace uregulowania tej branży. Pisaliśmy o tym ostatnio w artykule pt. Ministerstwo Finansów planuje uregulować kantory internetowe .

Chociaż kantor internetowy jest objęty mniejszym zakresem obowiązków niż standardowy kantor stacjonarny, to istnieją kwestie, na które należy zwrócić uwagę. Działalność kantorowa, zgodnie z Prawem dewizowym, jest regulowana przez ustawę Prawo przedsiębiorców i wymaga wpisu do rejestru działalności kantorowej. Kantory są zobowiązane do spełnienia wielu obowiązków oraz przestrzegania odpowiednich warunków, takich jak dostarczenie zaświadczenia o niekaralności za przestępstwo skarbowe, ukończenie kursu przygotowawczego do prowadzenia działalności kantorowej, prowadzenie szczegółowej ewidencji i przygotowanie lokalu do działalności.

Kantory są objęte nadzorem m.in. Narodowego Banku Polskiego, który prowadzi rejestr kantorów. Wymiana walut przez Internet za pomocą kantorów internetowych, nie będzie według prawa polskiego działalnością kantorową i nie wiąże się z tym samym z większością restrykcji i ograniczeń, które obowiązują w przypadku wymiany walut w obrocie gotówkowym.

Aby chronić prywatność danych klientów, kantory internetowe muszą zarejestrować swoją działalność w GIODO (Generalnym Inspektoracie Ochrony Danych Osobowych). Wprowadzają także zabezpieczenia przed podsłuchem transmisji danych poufnych, takie jak protokół SSL/TLS, stosowany np. w bankach. Ponadto, zgodnie z obowiązującymi przepisami, kantory internetowe nie mogą działać wyłącznie w Internecie - muszą posiadać oczywiście odpowiednio wyposażone biuro.

Wykaz przepisów regulujące działalność kantorów w internecie

  • Ustawa z 27 lipca 2002 r. - Prawo Dewizowe (Dz.U. 2002 nr 141 poz. 1178 ze zm.) (link)
  • Rozporządzenie Ministra Finansów z dnia 24 września 2004 r. - Rozporządzenie w sprawie wyposażenia lokalu przeznaczonego do wykonywania działalności kantorowej oraz sposobu prowadzenia ewidencji i wydawania dowodów kupna i sprzedaży wartości dewizowych. (link)
  • Ustawa z dnia 16 listopada 2000 r. o przeciwdziałaniu wprowadzaniu do obrotu finansowego wartości majątkowych pochodzących z nielegalnych lub nieujawnionych śródeł.(Dz.U. 2000 nr 116 poz. 1216 ze zm.) (link)
  • Ustawa z dnia 18 lipca 2002 r. o świadczeniu usług drogą elektroniczną (Dz. U. 2002 r. nr 144 poz. 1204 ze zm.) (link)
  • Ustawa z dnia 29 sierpnia 1997 r. o ochronie danych osobowych (Dz. U. 2002 r. nr 101 poz. 926 ze zm.). (link)
  • Ustawa z dnia 2 lipca 2004 r. o swobodzie działalności gospodarczej (Dz.U. 2004 Nr 173 poz. 1807) (link)

Skąd wynika fenomen kantorów internetowych

Kantory internetowe stały się w ostatnich latach coraz bardziej popularnym sposobem wymiany walut. Dzięki nim klienci mogą dokonać transakcji bez wychodzenia z domu, co z kolei oszczędza im czas i pieniądze. W niniejszym artykule postaramy się przyjrzeć się temu, jak działają kantory internetowe, jakie mają zalety oraz jakie są związane z nimi ryzyka.

Kantory internetowe to platformy internetowe, na których klienci mogą dokonać transakcji walutowych. Działają one na zasadzie giełdy walutowej, czyli umożliwiają sprzedaż i kupno walut po określonym kursie. Na platformie kantoru internetowego klienci wpłacają środki na swoje konto i mogą wymieniać waluty z innymi klientami kantoru lub z samym kantorem. Kantory internetowe oferują różne sposoby wpłaty i wypłaty środków, w tym przelewy bankowe, karty płatnicze oraz portfele elektroniczne.

Zalety korzystania z kantorów internetowych są oczywiste. Przede wszystkim, klienci oszczędzają czas i pieniądze, ponieważ nie muszą się przemieszczać do tradycyjnych kantorów, które często znajdują się w odległych miejscach. Kantory internetowe oferują konkurencyjne kursy wymiany, a także nie pobierają opłat za obsługę klientów. Co więcej, korzystanie z kantorów internetowych jest bezpieczne, o ile korzystamy z renomowanych i legalnych platform. Kantory internetowe muszą bowiem przestrzegać rygorystycznych przepisów dotyczących ochrony danych osobowych i przeciwdziałania praniu brudnych pieniędzy.

Jednak korzystanie z kantorów internetowych wiąże się także z pewnymi ryzykami. Przede wszystkim, rynek walutowy jest bardzo zmieniający się, co oznacza, że kursy walut mogą zmieniać się w ciągu dnia nawet kilkukrotnie. Ponadto, istnieją osoby, które próbują oszukać klientów kantorów internetowych, np. poprzez podszywanie się pod kantor internetowy i wyłudzanie od klientów danych osobowych lub środków finansowych. Dlatego też, przed skorzystaniem z kantoru internetowego warto dokładnie sprawdzić jego reputację i przeczytać opinie innych użytkowników.

Podsumowując, kantory internetowe to wygodny i korzystny sposób wymiany walut. Oczywiście, jak w przypadku każdej formy inwestycji, zawsze istnieją pewne ryzyka. Dlatego też, przed skorzystaniem z kantoru internetowego warto dokładnie przeanalizować jego ofertę, sprawdzić jego reputację oraz zapoznać się z opiniami innych użytkowników na naszej porównywarce.

Który kantor internetowy jest najlepszy

Żeby odpowiedzieć na to pytanie warto przeczytać artykuł PROMOCJE DLA WYMIENIAJĄCYCH WALUTY

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.