Cały tydzień to odnotowywanie coraz to niższych dołków na parach z złotym, a więc umocnienie PLN. Prześledźmy jak to wyglądało w poniższym komentarzu oraz na wykresach.
PL: We wtorek dane o inflacji byłe najniższe od lat. Tak niski poziom tego wskaźnika według analityków świadczy o stagnacji Polskiej gospodarki. Główny Urząd Statystyczny o godzinie 14:00 poinformował, że inflacja wzrosła zaledwie o 0,2 proc.
Wykres 1: EUR/PLN - wtorek, 16.07
Malejąca inflacja systematycznie oddala się od celu NBP, który wynosi 2,5 proc. Prezes NBP Marek Belka w wystąpieniu medialnym ustosunkował się do danych w ten sposób: "w 2013 roku średnioroczna inflacja będzie poniżej 1% i pewne ożywienie gospodarcze jest już za rogiem, najgorsze mamy za sobą."
Tabela 1: Inflacja w Polsce lata 2012/2013
Źródło: GUS
EU: Tego samego dnia przyzwoicie wysoki poziom wskaźnika ZEW z Niemiec napędza EUR. Wskaźnik ten od początku roku 2013 utrzymuje się powyżej poziomu około 30, są to bardzo przyzwoite odczyty. Obecnie para EUR/USD znajduje się w chwilowej konsolidacji po wystrzale z dnia 10.07.2013r. Przebicie szczytów powyżej 1.3200 spowoduje dalsze wzrosty. Umocnienie się EUR/USD sprzyja paradoksalnie spadkom na parze EUR/PLN taką korelację można zauważyć od miesięcy.
Tabela 1: ZEW SENTIMENT lata 2012/2013
Źródło: Europejskie Centrum Badań nad Gospodarką
Wykres 2: USD/PLN - środa, 17.07
PL: W środę tak jak to było przewidywane, złotówka umocniła się, gdyż dane o produkcji przemysłowej nie tylko były lepsze od ostatniego odczytu ale również lepsze od prognoz i wyniosły 3.0%. Na reakcję rynku nie trzeba było długo czekać. W kwestii technicznej mieliśmy też potwierdzenie i odbicie się od linii trendu (na rysunku niebieska linia). Zarówno w tym samym czasie prezes Fed Ben Bernanke ocenił, że przyszłość programu luzowania ilościowego jest zależna od warunków panujących w amerykańskiej gospodarce, a bank centralny jest gotowy zarówno na zmniejszenie, jak i zwiększenie tempa skupu obligacji. Nadal komentarz ten nie zmienił tendencji na złotówce.
US: Czwartkowa wystąpienie szefa FED, nie przyniosło żadnych zawirowań na rynku walutowych. Jedynym co było odczuwalne w czwartek na parze USD/PLN, to chwilowe umocnienie się dolara o mniej więcej 1,5 gr. Spowodowane było to lepszymi danymi na temat wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Odczyt pozytywnie zaskoczył wynosząc 334tys. wobec 344tys.
US: W piątek nadzieją dla posiadających dolara powinno być jeszcze doniesie Agencji Ratingowej Moody’s, która zrewidowała perspektywę ratingu Stanów Zjednoczonych z negatywnej na stabilną. Ta informacja prawdopodobnie zmieni na jakiś czas sentyment do dolara. Technicznie patrząc na linię trendu na niższym interwale czasowym, czyli 1 h widać próbę przebicia się przez tą linię. Taki nagły powrót mógłby doprowadzić do realizacji zysków inwestorów i dalszego wzrostu USD/PLN ale o tym dopiero się dowiemy w przyszłym tygodniu.