Oficjalny komunikat Kancelarii Prezydenta RP podaje, że wszyscy członkowie zgromadzenia jednogłośnie stwierdzili, iż problem kredytów frankowych jest istotny zarówno dla samych klientów, jak i banków. W związku z tym powinno zostać wypracowane dla niego odpowiednie rozwiązanie, które rozłoży odpowiedzialność oraz konsekwencje wysokiego kursu waluty obcej na obie strony.
Jednym z najważniejszych tematów było omówienie konsekwencji wynikających z wprowadzenia projektu, którym w ostatnim czasie podzieliła się Kancelaria Prezydenta. Dotyczyło ono przede wszystkim wykorzystania tzw. „kursu sprawiedliwego”, który w dużej mierze swoimi postanowieniami obciążałby banki. Dyskutowano nad rozłożeniem tego mechanizmu w czasie, co pozwoliłoby na zniwelowanie potencjalnych strat. Jak się okazuje, strony zdecydowały się na dalszą współpracę, która doprowadzi do rozwiązania najbardziej optymalnego dla wszystkich zainteresowanych. Miałoby ono łączyć zarówno intencje Prezydenta RP, mówiące o polepszeniu sytuacji „frankowiczów”, jak i utrzymać stabilność polskiego systemu bankowego i finansowego.
Jak się okazuje, Kancelaria Prezydenta jest gotowa na podjęcie współpracy z instytucjami finansowymi, które mają wątpliwości co do wprowadzenia zaproponowanej przez KPRP ustawy. Nie wyklucza się zatem zaimplementowania istotnych poprawek, które mogłyby zmniejszyć atrakcyjność rozwiązania dla kredytobiorców frankowych. Posiedzenie miało stanowić kolejny dowód na zaangażowanie gabinetu Prezydenta RP w problem Polaków zadłużonych w walucie obcej.
Z oświadczenia Kancelarii Prezydenta wynika, że na ostateczne decyzje odnośnie „frankowiczów” będziemy musieli jeszcze poczekać. Wypracowanie optymalnego rozwiązania zarówno dla klientów banków, jak i samych instytucji, może się bowiem okazać bardzo problematyczne. Nie ulega jednak wątpliwości, że rosnące zadłużenie kredytobiorców walutowych wymaga prawnej interwencji, która pozwoli im na poradzenie sobie z wysokimi kosztami kredytu.