sierpień

20

2015

Trzeci program pomocy dla Grecji ostatecznie zatwierdzony

Grecy mogli czuć się pewnie już kilka dni temu, kiedy program pomocowy został zaakceptowany przez ministrów finansów państw strefy euro i grecki parlament. Jedynym elementem, który dzielił ich od nowej pożyczki, była zgoda parlamentów niektórych krajów Unii Europejskiej. Jak się jednak okazało, rządy Niemiec, Holandii, Litwy, Łotwy i Estonii uzyskały większość poparcia dla Greków i pozwoliły tym samym na ostateczne zatwierdzenie nowego programu.

Valdis Dombrovskis, Wiceszef Komisji Europejskiej ds. euro ogłosił, że podpisał w imieniu Komisji Europejskiej dokument określający jakie działania mają podjąć Grecy, aby podnieść z kolan tamtejszą gospodarkę. Postanowienia wniosku zostały wcześniej zatwierdzone przez Eurogrupę.

Ateny zobowiązały się tym samym do kilku reform, które mają przywrócić stabilność finansową, ożywić wzrost gospodarczy i przeprowadzić zmiany w administracji publicznej. Właśnie na te restrukturyzacje mają zostać wydane unijne pieniądze z pakietu pomocowego, który może być wart nawet 86 mld euro. O ostatecznej wysokości pożyczki zadecyduje jednak Międzynarodowy Fundusz Walutowy, który dopiero jesienią przeanalizuje rynek finansowy Grecji i jej sytuację gospodarczą, co pozwoli na dokładne wyznaczenie wartości pakietu pomocowego. Środki z programu mają zostać wydane również na opłaty związane z istniejącym już zadłużeniem oraz dokapitalizowanie sektora bankowego.

Europejski Mechanizm Stabilności zastrzegł jednak, że kwota całkowita pożyczki będzie zależna od tego, jak Grecy będą wdrażać nowe reformy. Grecja ma wrócić na rynki finansowe zanim program dobiegnie końca.

Pomoc już się rozpoczęła. Pierwsza część pakietu ma wynosić około 26 mld euro, a 13 mld Grecja ma dostać dziś. Kwota ta ma być przeznaczona na pierwsze restrukturyzacje oraz rekapitalizację banków. Co więcej, kraj jest zobowiązany do spłaty 3,5 mld euro Europejskiemu Bankowi Centralnemu również dzisiaj. Jak się zatem okazuje, Grekom znów się poszczęściło, a zaangażowanie państw Unii Europejskiej w odbudowywanie tamtejszego rynku finansowego i gospodarki dopiero nabiera tempa. Uważa się bowiem, że możliwe jest wprowadzenie w przyszłości kolejnego programu pomocy, a okres spłaty greckiego zadłużenia może zostać wydłużony, co pozwoli na spokojną stabilizację sytuacji przez tamtejszy rząd.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.