maj

23

2016

Na czym polega spread walutowy?

Spread walutowy to różnica pomiędzy ceną sprzedaży i ceną kupna konkretnej waluty. Wyraża się go w procentach, a w przypadku instytucji handlujących walutami różnice między wskazywanymi przez nie wartościami potrafią być znaczące. Wynika to z faktu, że spread walutowy wyraża zysk banków, kantorów stacjonarnych czy e-kantorów, będąc tym samym bardzo istotnym czynnikiem w oczach klienta. Jeżeli zatem planujesz zaoszczędzić na wymianie waluty, to warto przyjrzeć się temu zjawisku i dowiedzieć się, z czego wynikają tak duże różnice między spreadami prezentowanymi przez poszczególne instytucje.

Osoby będące klientami banków oraz kantorów stacjonarnych często zauważają widoczne gołym okiem różnice między kursem sprzedaży i kupna waluty. W stosunku do nich o wiele korzystniejsze spready prezentują kantory internetowe, a co za tym idzie – na pojedynczej wymianie zyskują mniej niż ich tradycyjne odpowiedniki. Wynika to z faktu, że koszty utrzymania e-kantorów są znacząco niższe, a grono potencjalnych klientów większe niż w przypadku kantorów stacjonarnych. Masowy charakter działania e-kantorów pozwala na ustalenie niskich spreadów, co stanowi jeden z głównych czynników przekonujących klientów do internetowej wymiany walut. Równie ciekawym rozwiązaniem, prowadzącym do minimalizacji spreadu walutowego jest wykorzystanie społecznościowych portali wymiany walut. Obecnie, na polskim rynku istnieje wiele tego typu serwisów, bardzo często połączonych z kantorami internetowymi. Polega to na wymianie waluty pomiędzy użytkownikami, a serwis jedynie pośredniczy w transakcji, udostępniając swoje narzędzie i pobierając minimalną prowizję. Dzięki temu, klienci coraz częściej trafiają na okazje, gdzie różnica między ceną sprzedaży i kupna waluty jest minimalna, a w niektórych przypadkach zbliża się do nawet zera.

Wysokości spreadów walutowych

Na największe spready walutowe narażone są osoby, które korzystają z kursów bankowych. To właśnie tam różnica pomiędzy ceną kupna i sprzedaży waluty jest najbardziej zauważalna, a w niektórych przypadkach przekracza nawet 10%. Co więcej, banki starają się zarobić najczęściej na kluczowych walutach, takich jak euro, frank szwajcarski, dolar czy funt brytyjski, przez co właśnie tam spready są najbardziej zauważalne. Jest to tendencja, która w najbliższym czasie nie powinna się zmienić, ponieważ niewielka liczba transakcji wymiany waluty w bankach sprawia, że starają się na pojedynczych transakcjach zmaksymalizować swoje zyski.

Dla porównania, wysokość spreadów walutowych w tradycyjnych kantorach wynosi niecałe 2%. Jest to jednak wciąż wskaźnik stosunkowo wysoki w odniesieniu do serwisów wymieniających walutę online.

Transakcje społecznościowe

Najniższe różnice między wysokością kursu sprzedaży i kupna waluty zauważalne są w przypadku transakcji społecznościowych. Ze względu na dużą elastyczność prezentowanych ofert oraz fakt, że im niższa stawka, tym większe prawdopodobieństwo na finalizację transakcji, klienci decydują się na umożliwienie bardzo korzystnej wymiany waluty. W przypadku tego typu portali spread walutowy nie przekracza zazwyczaj 0,5%, dzięki czemu jest to rozwiązanie wyjątkowo korzystne dla osób planujących wymianę walut z wyprzedzeniem, nie spieszących się z finalizacją transakcji. Wskaźnik ten jest wyjątkowo niski nie tylko w stosunku do kantorów tradycyjnych, ale również internetowych. Wynika to przede wszystkim z faktu, że osoby handlujące walutami w ramach transakcji społecznościowych nie robią tego w celach zarobkowych, a praktycznych, takich jak spłata kredytu w walucie obcej czy chęć pozyskania środków na zagraniczny wyjazd.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.