kwiecień

21

2015

Politycy prawicy o euro: Chcemy rezolucji !

Politycy prawicy – Polska Razem na czele z Jarosławem Gowinem oraz Prawica Rzeczpospolitej Marka Jurka przedstawili w Sejmie projekt rezolucji w sprawie dalszych losów polskiej waluty.

Na czwartkowej konferencji prasowej parlamentarzyści przedstawili swój pogląd w sprawie ewentualnej zmiany złotego na euro, o której ostatnimi czasy znów stało się głośno za sprawą toczącej się kampanii prezydenckiej.

"Sejm Rzeczypospolitej wzywa rząd do niepodejmowania żadnych działań i nieskładania żadnych deklaracji na forum międzynarodowym zakładających rezygnację Polski z naszej narodowej waluty, złotego. Sejm przypomina, że stanowisko Rzeczypospolitej w tej sprawie definiuje art. 227 Konstytucji i to z niego powinna wynikać polityka władz państwowych" czytamy w rezolucji polityków.

Rezolucja to akt o charakterze wewnętrznym, który nie jest prawnie wiążący wobec organu państwowego, ale zostaje on wezwany do określonego działania lub zaniechania, stwarza możliwość politycznego nacisku na jej adresata. Wspomniany art. 227 Konstytucji stanowi o finansowej organizacji Rzeczpospolitej, wymienia m.in. prawa Narodowego Banku Polski, jego organy oraz charakter działania Rady Polityki Pieniężnej.

Powołując się na powyższy artykuł ustawy zasadniczej politycy całkowicie wykluczają możliwość przeprowadzenia ewentualnego referendum, o którym wspomniał urzędujący prezydent Bronisław Komorowski, a składanie jakichkolwiek deklaracji politycznych, które zakładałyby w Polsce likwidację waluty narodowej uważają za sprzeczne z Konstytucją . Jurek oraz Gowin oczekują poważnej debaty i jasnej konkluzji, że w Sejmie nie ma obecnie żadnej większości konstytucyjnej 2/3 głosów, która jest niezbędna do likwidacji waluty narodowej i wprowadzenia euro. Chcą jasnego pokazania, że „zobowiązania międzynarodowe, deklaracje, które szczególnie niestety obficie składał pan premier Tusk, gdy kierował rządem, są pozbawione jakichkolwiek podstaw prawnych."

Obaj zgodnie stwierdzili, że to nie jest czas na zmianę waluty, a złotówka stanowi element konkurencyjności naszych przedsiębiorstw i instrument polityki gospodarczej. Podkreślano, że strefa euro prawdopodobnie nie przetrwa w obecnym kształcie, powinno się opracowywać plan „demontażu strefy euro”, a samo podtrzymywanie woli wejścia Polski do strefy euro przez polskie władze, jest przejawem skrajnej nieodpowiedzialności za gospodarkę państwo i obywateli.

W uzasadnieniu projektu rezolucji politycy prawicy powoływali się też na badania społeczne które potwierdzają, że „własna waluta narodowa stanowi zasadniczy instrument konkurencyjności polskiej gospodarki i obrony poziomu życia polskich rodzin.”

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.