październik

23

2017

Złoty znowu mocny - analiza techniczna 23.10.2017

Euro wróciło do poziomów poniżej 4,25 zł. Dolar znalazł się w okolicach długoterminowej linii trendu. Frank na kolejnych minimach. Funt przetestował 4,70 zł i wrócił do wzrostów.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 16.10.2017-23.10.2017

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2180

3,6360

3,5655

4,6870

Maksimum

4,2500

3,6930

3,6060

4,7930

 

Wykres: EUR/PLN - analiza od 11 września do 23 października 2017

Wspólna waluta po tym, jak wyłamała formację klina na początku miesiąca, rozpoczęła dynamiczny ruch na południe. W krótkim czasie potaniała o 7 groszy, dochodząc do poziomu 4,22 zł. Ostatni tydzień to już konsolidacja w wąskim zakresie dwóch groszy. W okolicach 4,24 zł wypadają dwa poziomy fibonacciego, które wspierane przez ważny historycznie pułap 4,25 zł, skutecznie wstrzymują ruch w górę. Na początku obecnego tygodnia brakuje znaczących odczytów makroekonomicznych, więc wykres EURPLN jeszcze przez pewien czas może znajdować się w konsolidacji. Warto zauważyć, że ostatni ruch spadkowy, przełamał średniookresową linię trendu wzrostowego, co w najbliższym czasie może wspierać złotego. Pokonanie wsparcia przy 4,22 zł, może otworzyć drogę ku tegorocznym minimów.

 

CHF/PLN - analiza od 11 września do 23 października 2017

Bieżący miesiąc przynosi znaczną ulgę dla wszystkich osób, które wzięły kredyt we frankach. Tak zwanych frankowiczów zapewne cieszy fakt, że szwajcarska waluta obecnie kosztuje naście groszy mniej niż na początku października. Kolejnym powodem do zadowolenia jest wyłamanie tegorocznego minimum, co może zwiastować dalszą przecenę. Frank jest obecnie najtańszy od pamiętnego czarnego czwartku ze stycznia 2015 roku. Dzisiaj co prawda nieznacznie drożeje, jest to jednak najprawdopodobniej chwilowa korekta ostatnich spadków. Bazowym scenariuszem wydaje się chwilowy powrót do 3,68 zł, czyli ostatniego minimum, oraz późniejsza kontynuacja spadków.

 

USD/PLN - analiza od 11 września do 23 października 2017

Na przełomie września i października na wykresie USDPLN obserwowaliśmy tworzenie się formacji potrójnego szczytu. Warto zauważyć, że ostatni wierzchołek naruszył na chwilę długoterminową linię trendu spadkowego. Ma ona swój zalążek jeszcze w grudniu poprzedniego roku i od tego czasu była testowana kilkukrotnie. Za każdym razem próba jej wyłamania kończyła się nie tylko niepowodzeniem, ale prowadziła również do intensywniejszych spadków. Podobnie jest obecnie, gdzie dolar na skutek nieudanego ataku potaniał o blisko 10 groszy. Obecnie znajduje się w okolicach 3,60 i walczy z oporem, który ukształtował się niecałe dwa tygodnie temu. Wiele wskazuje na to, że i tym razem ta walka zakończy się niepowodzeniem. Dolar znajduje się o 10 groszy od tegorocznego minimum i niewykluczone, że w najbliższym czasie spróbuje je naruszyć.

 

GBP/PLN - analiza od 11 września do 23 października 2017/strong>

Funt po blisko trzech tygodniach spadków nieśmiało próbuje wyłamać linię trendu. Od początku miesiąca brytyjska waluta potaniała o około 25 groszy, przez co znacząco oddaliliśmy od poziomu 5 zł. Początek obecnego tygodnia mija pod znakiem próby zakończenia trendu spadkowego i wiele wskazuje na to, że się uda. Funt od czwartkowego minimum podrożał już o 6 groszy. Brytyjska waluta umacnia się na szerokim rynku efektem czego jest obecny ruch na GBPPLN. Jeśli tendencja się utrzyma, to prawdopodobnie jeszcze w tym tygodniu funt będzie testował poziom 4,80 zł.

Źródło: Krzysztof Adamczak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.