listopad

20

2017

Kanclerz Merkel ma spory problem - analiza techniczna 20.11.2017

Święto Dziękczynienia w USA, a więc punktów zaczepienia dla dolara brak. A to dlatego, że inwestorzy i przede wszystkim kongresmeni wyjadą na Święta i zrobią sobie przerwę od handlu. Kalendarz makro w tym tygodniu ubogi pod względem ważnych danych. Świetne publikacje produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej z Polski. EUR/PLN w wąskiej konsolidacji. CHF/PLN może kierować się na północ wraz z ryzykiem politycznym w Niemczech. Angela Merkel stoi przed trudnym wyborem albo nowe wybory albo rząd mniejszościowy. Funt nieco mocniejszy po doniesieniach prasowych o możliwym przyspieszeniu negocjacji i zbliżeniu się do kompromisu w sprawie kwoty rachunku za Brexit.

Tabela. Maksima i minima głównych walut w PLN. Zakres: 04.10.2017-20.11.2017

Para walutowa

EUR/PLN

CHF/PLN

USD/PLN

GBP/PLN

Minimum

4,2230

3,6160

3,5712

4,6945

Maksimum

4,3290

3,7620

3,6910

4,8420

 

Wykres: EUR/PLN - analiza od 4 października 2017 do 20 listopada 2017 roku

Końcówka zeszłego miesiąca była bardzo udana dla złotego w relacji do euro. Kurs potaniał o blisko 10 groszy. Od początku listopada kurs jednak zastygł w wąskim paśmie wahań. Kurs oscyluje między 4,22 a 4,25. Bez wątpienia krajowej walucie pomagają twarde dane makro. Również projekcje dotyczące przyszłych wskazań wzrostu gospodarczego są coraz bardziej optymistyczne. Choćby dzisiaj poznaliśmy bardzo dobre dane na temat produkcji przemysłowej i sprzedaży detalicznej. Z drugiej strony trzeba jednak pamiętać, że powoli gospodarka dociera do ściany. Mowa tu szczególnie o rynku pracy, gdzie widać rosnącą skalę braku rąk do pracy. Może to spowodować wyhamowanie wzrostu gospodarczego w kolejnych miesiącach. Co gorsza widać rosnącą presję na wynagrodzenia, co w efekcie może spowodować wzrost cen w gospodarce. Wyższa inflacja przy niższym wzroście gospodarczym jest sytuacją problematyczną a z taką może się zderzyć RPP w 2018 roku. Doskonale widać, jakie ma z tym problemy Bank Anglii bo w takiej sytuacji się znalazł. Póki co wspólna waluta zachowuje się dość spokojnie po informacjach z Niemiec gdzie próba utworzenia koalicji zakończyła się fiaskiem. Nieco słabsze jest więc euro na szerokim rynku. Ale jeśli okaże się, że konieczne jest rozpisanie nowych wyborów to z pewnością zobaczymy ucieczkę od kapitału z rynków wschodzących. Póki co EUR/PLN kieruje się na południe i zbliża się do wsparcia w postaci dolnego ograniczenia kanału.

 

CHF/PLN - analiza od 4 października 2017 do 20 listopada 2017 roku

Po przebiciu linii trendu spadkowego na CHF/PLN wydawało się, że to przynajmniej chwilowy koniec przeceny szwajcarskiej waluty. Nic bardziej mylnego, szybko kurs odreagował i powrócił do trendu spadkowego. Teoretycznie droga nawet do 3,50 byłaby otwarta. Jest jednak jedno poważne ale. Fiasko utworzenia nowego rządu przez Merkel może oznaczać wzrost ryzyka politycznego w Europie. Jest spora szansa, że zostaną rozpisane nowe wybory, a wtedy niepewność na rynkach musi wzrosnąć. Wtedy frank szwajcarski będzie pierwszym wyborem inwestorów. Oczywiście pozostaje opcja uformowania rządu mniejszościowego przez CDU. Co by nie mówić, póki co ucieczki do bezpiecznych przystani nie widać. Ale możliwe, że jeśli temat ten na dobre zagości w mediach CHF/PLN skieruje się na północ. Niemniej jednak kredytobiorcy frankowi i tak mają powody do zadowolenia gdyż frank pozostaje najtańszy od pamiętnego stycznia 2015. Linia trendu spadkowego pozostaje mocnym oporem.

 

USD/PLN - analiza od 4 października 2017 do 20 listopada 2017 roku

USD/PLN znów znajduje się poniżej 3,60. Zeszły tydzień nie należał do udanych dla amerykańskiej waluty. Widzieliśmy spory ruch w górę na EUR/USD. Taka sytuacja przełożyła się właśnie na spadki USD/PLN z okolic 3,66 na poziom nawet 3,58. Cały czas o kształcie głównej pary decydują kwestie reformy podatkowej. Początkowo jeszcze w zapowiedziach z kampanii prezydenta Trumpa budziła ona spore nadzieje na rozruszanie wzrostu gospodarczego. Od pewnego czasu jednak dominują już tylko rozczarowania związane z tym tematem. Reforma dla przedsiębiorców może zostać wprowadzona dopiero od 2019 roku i to najbardziej wpłynęło na załamanie notowań dolara. Czekamy na głosowanie w Senacie ale na tę chwilę w przypadku głosowania pakiet ustaw by przepadł. Republikanie mają tylko dwa głosy przewagi z tym, że trójka z nich będzie za odrzuceniem. Obecnie wraz ze wzrostem ryzyka politycznego w Europie widać delikatne spadki na EUR.USD. Jest to wynik słabości euro więc na USD/PLN wielkiego wpływu to póki co nie ma. W tym tygodniu mamy minutki z EBC i Fed, które mogą nieco większą zmienność wywołać. Oporem i wsparciem będą odpowiednio górne i dolne ograniczenie kanału. Kluczowymi poziomami będą 3,70 i 3,51.

 

GBP/PLN - analiza od 4 października 2017 do 20 listopada 2017 roku/strong>

Nieco wyżej znajduje się dziś GBP/PLN. Pomogły brytyjskiej walucie doniesienia z BBC. Kanclerz skarbu powiedział, że Wielka Brytania jest bardzo bliska wyjścia z impasu w negocjacjach. Punktem spornym jest tzw rachunek za Brexit. UE domaga się 60 mld euro a rząd Theresy May oferuje “zaledwie” 20 mld. Nowe doniesienia mówią o chęci zwiększenia tej kwoty do 40 mld co mogłoby zbliżyć obie strony. Ustalenie tej kwoty jest krokiem milowym w przejściu do wydaje się najważniejszej kwestii a więc negocjacji handlowych. Jeśli tak się stanie to funt ma szansę zyskiwać.

Źródło: Krzysztof Adamczak - dealer walutowy w Internetowykantor.pl

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.