grudzień

02

2015

Posiedzenie RPP bez zaskoczeń

Jak się okazuje, posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej zostało przyćmione przez nadchodzące decyzje FED-u oraz Europejskiego Banku Centralnego. Postanowienia RPP najprawdopodobniej nie wpłyną na kurs złotego, ponieważ inwestorzy wciąż wyczekują informacji od najważniejszych instytucji finansowych - ich decyzje będą miały kluczowy wpływ na dalsze kształtowanie się całego rynku walutowego, w tym polskiego.

Obecnie, najważniejszym tematem są spekulacje odnośnie polityki monetarnej FED-u i EBC. Od kilku dni rynek nie notuje znaczących zmian. Spowodowane jest to stagnacją inwestorów przed ważnymi decyzjami banków centralnych. Złoty nie reagował na posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej i nie miał ku temu żadnych powodów.

Dla zdecydowanej większości inwestorów oczywistym był fakt, że RPP nie zdecyduje się na zmiany stóp procentowych. Mieli rację. Zgodnie z zapowiedzią, od ostatniego, marcowego łagodzenia polskiej polityki monetarnej, zarząd pozostawił stopy procentowe bez zmian. Rada Polityki Pieniężnej nie zdecydowała się na dalsze łagodzenie polityki monetarnej, co stanowi oczywisty i jedyny słuszny krok w obecnej sytuacji. Zdaniem analityków, na większe zmiany zarząd zdecyduje się dopiero po wejściu w jego skład nowych członków. Takiego scenariusza możemy spodziewać się na początku 2016 roku, najprawdopodobniej już po decyzjach FED-u i EBC. Decyzja RPP o pozostawieniu stóp procentowych na obecnym poziomie była nie tylko zgodna z oczekiwaniami analityków, ale również z prognozami prezesa NBP – Marka Belki. Komentarz członków Rady Polityki Pieniężnej odnośnie ich decyzji planowany jest na godzinę 16.00.

Wynik posiedzenia nie powinien mieć żadnego, realnego wpływu na notowania złotego. O wiele większe znaczenie będą miały dzisiejsze dwa wystąpienia szefowej FED-u – Janet Yellen. Inwestorzy spodziewają się, że odniesie się ona do planowanej w najbliższym czasie podwyżki stóp procentowych w Stanach Zjednoczonych. Jeżeli przypuszczenia analityków się potwierdzą, a wydźwięk jej wypowiedzi wyraźnie zasugeruje zdecydowane zmiany wysokości tego wskaźnika nie tylko w grudniu, ale również przez cały nadchodzący rok, to możemy spodziewać się dalszych tendencji wzrostowych w kursie amerykańskiej waluty.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.