czerwiec

03

2015

ZBP: wielomilionowe wsparcie dla frankowiczów

Od pamiętnego, styczniowego „czarnego czwartku” na rynku walut, kiedy to szwajcarski bank uwolnił kurs swojej waluty minęło już prawie pół roku, a sytuacja frankowiczów nadal pozostaje nierozwiązana.

Temat posiadaczy kredytów w helweckiej walucie był też jedną z kart przetargowych niedawnej prezydenckiej kampanii. Z propozycjami Funduszów Wsparcia wychodził już rząd, jednak nie zdecydowano się na jedno konkretne rozwiązanie nie mogąc dojść do porozumienia z wszystkimi stronami. W końcu, w ubiegłym tygodniu mogliśmy poznać propozycję przedstawione przez Związek Banków Polskich.

Dokument podpisany 25 maja przez prezesów 10 najważniejszych polskich banków zawiera deklarację zaangażowania zarówno finansowego jak i organizacyjnego wsparcia klientów posiadających kredyty mieszkaniowe. Co ważne dotyczyć ono ma nie tylko frankowiczów, ale posiadaczy zobowiązań kredytowych w dowolnej walucie.

Zadeklarowano wsparcie Funduszu Wsparcia Restrukturyzacji Kredytów Hipotecznych, którego to utworzenie zaproponowała strona rządowa, kwotą 125 mln zł. Fundusz ten ma oferować pomoc znajdującym się w bardzo trudnej sytuacji życiowej na skutek np. klęski żywiołowej, choroby czy utraty pracy. Pomoc będzie miała charakter raty kapitałowo- odsetkowej udzielanej w okresie 12 miesięcy w kwocie nie większej niż 1500 zł. Poza szczególnymi przypadkami pomoc ta będzie miała charakter zwrotny.

Dużo większe pieniądze banki planują przeznaczyć na wewnętrzne fundusze stabilizacyjne skierowane wyłącznie do frankowiczów. Mówi się o kwocie od 300 do 600 mln zł. Ten specjalny fundusz miałby zostać uruchomiony w razie przekroczenia określonego poziomu granicznego kursu przez szwajcarską walutę. Za kwotę graniczną uznano 5 PLN. Jednak ewentualna pomoc obwarowana jest też licznymi warunkami – mogliby na nią liczyć jedynie frankowicze posiadający mieszkanie do 75 m2 lub dom do 100 m2 oraz dochód niższy od średniej krajowej w momencie złożenia wniosku o podpisanie aneksu. Nie chodzi tu jednak o średnią pensję w przedsiębiorstwach, podawaną co miesiąc przez GUS, tylko o średnie wynagrodzenie w gospodarce narodowej, które jest niższe.

Związek Banków Polskich podkreślił też swój wcześniejszy udział we wsparciu posiadaczy kredytów walutowych przejawiający się m.in. w uwzględnieniu ujemnego LIBORu i zmniejszenie spreadu walutowego na okres 6 miesięcy oraz rezygnacji z dodatkowego zabezpieczenia kredytów w przypadków klientów terminowo spłacających raty. Zobowiązano się do wydłużenia okresu tegoż wcześniej funkcjonującego pakietu pomocy.

Eksperci: za późno i bez przełomu

Ekonomiści nie są pozytywnie nastawieni do propozycji wystosowanych przez ZBP. Ich zdaniem tego typu propozycje powinny pojawić się najpóźniej miesiąc po decyzji szwajcarskiego Banku Centralnego. Przedstawione propozycje wsparcia są wedle nich pokłosiem wyborów i obietnic głoszonych przez nowo wybranego prezydenta oraz przejawem obawy jaka towarzyszy im na myśl o ich spełnieniu, a więc przewalutowaniu kredytów po kursie ich zaciągnięcia. Zwracają uwagę na wciąż nierozwiązany problem przenoszenia hipotek. Obecnie nie jest ono możliwe, a kredyt w średniowiecznym stylu przywiązuje właściciela do swojego mieszkania,który nie ma on możliwości jego sprzedaży. Podobnie jest z dzieleniem hipotek. Pojawiają się przypadki gdzie ludzie nie rozwodzą się tylko ze względu na problemy z kwestiami mieszkaniowymi. Według ekspertów pomysły ZBP są stanowczo zbyt mało przełomowe.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.