kwiecień

14

2023

Jaką walutę najlepiej zabrać do Egiptu euro, dolara czy polski złoty

W turystycznych miejscach, takich jak hotele, restauracje i sklepy, często można płacić również w dolarach amerykańskich lub euro. Ale czy jest to najlepsza waluta na wyjazd.

Funty egipskie

Oficjalną walutą Egiptu jest egipski funt (EGP), który jest akceptowany we wszystkich miejscach na terenie kraju. Funty egipskie wypłacimy również w bankomatach.

W Egipcie najczęściej używane są banknoty w nominałach 5, 10, 20, 50, 100 i 200 funtów, a także monety w nominałach 1, 5, 10, 20, 25, i 50 piasterów (1 funt = 100 piasterów).

Euro lub dolar amerykański jako dobra alternatywa

W turystycznych miejscach, takich jak hotele, restauracje i sklepy, często można płacić również w dolarach amerykańskich lub euro. Tak samo  najlepiej zabrać dolary amerykańskie lub euro jeśli nie chcesz wracać z funtami egipskimi lub chcesz dać np. napiwki w hotelu lub kupić wycieczki fakultatywne. EUR i USD jest też najłatwiej wymienialne w bankach i kantorach w Egipcie. Ważne jest by zwrócić uwagę na aktualny kurs EUR/USD gdyż Egipcjanie traktują je z reguły 1:1. 

Oczywiście należy unikać wymiany waluty na ulicy lub w nieoficjalnych miejscach, ponieważ może to być niebezpieczne i skutkować oszustwa czy nawet stratą pieniędzy. 

Warto przygotować też niskiego nominału monety jako bakszysz

Bakszysz to jednostka monetarna używana w krajach arabskich, w tym także w Egipcie, jako potoczne określenie napiwku. Warto zawsze mieć przy sobie monety np. 1 EUR lub 1 USD, dzięki kórym możemy np. polepszyć standard pokoju lub liczyć na lepszą obsługę dają napiwek.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.