sierpień

24

2015

Rewolucja w świecie Bitcoina ?

Bitcoin wchodzi na salony. Być może to jeszcze zbyt dużo powiedziane, ale z pewnością sytuacja obrotu „internetowym złotem” się zmienia. Waluta wkracza do tradycyjnych sklepów i popularnych usługodawców.

Internetowymi pieniędzmi od kilku tygodni zapłacisz już za bilety lotnicze, gdyż największy polski przewoźnik - LOT zaoferował na swojej stronie internetowej taką możliwość. Również doładowanie telefonu bez tradycyjnej waluty stało się możliwe, a oferuje to nam T-mobile.

Jednak system płatności Bitcoinem rozwija się jeszcze bardziej, a wszystko za sprawą firm zajmujących się pośrednictwem w płatnościach. Na polski rynek wchodzi InPay, który kusi sklepikarzy przede wszystkim brakiem prowizji od transakcji i zniesieniem ryzyka kursowego. W dotychczasowej formie, zwykłego terminalu, właściciele sklepów zmuszeni są do płacenia swego rodzaju „czynszu” za używanie go oraz prowizji przy transakcjach. Nowy pośrednik zapewnia, że wszystkie przyjęte bitcoiny przeliczane są natychmiast na złote, a oni zarabiają na sprzedaży po jeszcze lepszej cenie, niż średnia rynkowa.

Co bez wątpienia jest bardzo wygodne dla przedsiębiorców i sklepikarzy, nie zawsze musi takie być dla samych klientów. Płatność bitcoinem nigdy nie będzie wygodniejsza i szybsza niż płatność popularnym PayPassem czy choćby kartą. Istnieją też ogromne wahania kursowe, jego wartość jest bardzo płynna i potrafi zmienić się o kilkanaście procent w ciągu kilku godzin. Nie jest więc bezpiecznie „mieć” tę walutę poza momentami w których dokonujemy płatności. O ile nie będzie ona specjalnie opłacalna w przypadku robienia zakupów w naszym kraju, to płacenie za granicą to już zupełnie inna sprawa. Będzie można uniknąć wysokich prowizji, które nalicza bank. W przypadku płatności kartą mogą to być kwoty kursu nawet o 20 groszy wyższego niż wynosi oficjalny kurs danej waluty (np.:euro) Automatycznie zakupy z użyciem bitoicoina będą opłacalne dla obcokrajowców w naszym kraju.

Ministerstwo jeszcze nie wie

Polskie Ministerstwo Finansów dopiero opracowuje kwestie charakteru prawnego bitcoina. Nie jest jeszcze ustalone czy walutę tę można zaliczyć do praw majątkowych czy środków płatniczych. To ważne z punktu widzenia opodatkowania, gdyż te ostatnie z zgodnie z dyrektywą VAT są zwolnione z tego podatku.

Komentarze



  • Bitcoin 9 lat temu

    no i dobrze, chociaż wątpię że normalni ludzie maja bitcoiny bo to raczej waluta czarnej strefy

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.