USD/JPY oznacza liczbę jenów, którą trzeba wydać na zakup jednego dolara. Jeśli dolar umacnia się, a jen słabnie, to kurs tej pary rośnie. Dolar jest walutą bazową, a jen walutą kwotowaną. Transakcje dotyczące pary USD/JPY denominowane są w dolarach. Pisps, czyli najmniejsza wartość (w przypadku USD/JPY jest to 0,0001 JPY) o jaką może się zmienić kwotowanie danej pary, denominowany jest w JPY. Zysk i strata oraz wartość depozytu zabezpieczającego podawana jest zwykle w walucie amerykańskiej.
Japoński jen jest walutą podatną na wpływ wydarzeń o charakterze politycznym.
Japonia nastawiona jest głównie na eksport i dlatego Japończycy starają się nie dopuścić do zbytniego umocnienia się jena. Słaba waluta czyni produkty wytworzone na eksport tańszymi, przez to bardziej atrakcyjnymi dla zagranicznych importerów. Eksport z kraju o słabszej walucie wygrywa z konkurencją, której waluta jest zbyt mocna. Ministerstwo finansów w Japonii rutynowo wpływa na kurs jena poprzez komentarze i uwagi trafiające do mediów. Kraj kwitnącej wiśni charakteryzuje się też wyjątkowo niskimi stopami procentowymi. Inwestycje zagraniczne wiążą się z ciągłym wymienianiem waluty japońskiej na walutę kraju przeznaczenia inwestycji. To czyni wysokość stóp procentowych w Japonii kluczowym czynnikiem wpływającym na wartość jena.
Jakie raporty z Japonii wpływają na kurs jena?
Politycy często dzielą się z opinią publiczną komentarzami na temat japońskiej waluty. Do kluczowych raportów ekonomicznych możemy zaliczyć:
- decyzje Banku Japonii w zakresie polityki monetarnej,
- kwartalny raport zawierający wyniki badań nastrojów w japońskich firmach,
- dane o produkcji przemysłowej,
- bilans handlowy i handel detaliczny,
- wskaźniki inflacji (indeks cen dóbr korporacyjnych CGPI oraz indeks wzrostu cen towarów i usług konsumpcyjnych CPI),
- zamówienia na maszyny i zlecenia produkcyjne.
Analiza techniczna pary USD/JPY
Para USD/JPY jest podatna na krótkotrwałe trendy, kiedy to inwestorzy realizują stałe zlecenia. Zwykli gracze powinni się skupić na wynikach analizy technicznej. USD/JPY jest bardzo zależna od linii wsparcia i oporu. Ma też tendencję do respektowania poziomów technicznych z mniejszą niż zwykle liczbą fałszywych przełamań. Nagle odwrócenia trendu dla tej pary są dosyć typowe. Jeżeli dochodzi do przełamania technicznego poziomu wsparcia lub oporu, to mają one przeważnie charakter jednokierunkowy. Zlecenia często określają dzienne minima i maksima oraz punkty odwrócenia. Oceniając parę USD/JPY, warto spojrzeć na kursy krzyżowe innych walut z jenem oraz ich poziomy wsparcia/oporu wynikające z analizy technicznej.
UDY/JPY w ciągu ostatnich lat
Od 1999 roku najniższy kurs para USD/JPY osiągnęła pod koniec 2011 roku i wynosił on 76,16, natomiast najwyższy poziom miał miejsce w 2001 roku i wynosił 135,19.