lipiec

04

2016

Spłacanie kredytu walutowego za pośrednictwem kantorów internetowych

Obecnie, zaciąganie kredytów walutowych nie jest już tak popularne, jak jeszcze kilka lat temu. Od czasu kiedy na początku 2015 roku frank szwajcarski został uwolniony ze sztucznych mechanizmów powstrzymujących go przed aprecjacją i znacząco podniósł wysokość comiesięcznej raty dla wszystkich „frankowiczów”, banki coraz ostrożniej podchodzą do udzielania kredytów hipotecznych operujących obcą walutą. Pamiętajmy jednak, że zadłużenia zostały zaciągnięte przez tysiące klientów na kilkadziesiąt lat, przez co wciąż zmuszeni są oni do spłacania rat we franku szwajcarskim czy euro. Wraz z wprowadzeniem ustawy antyspreadowej w 2011 roku, kredytobiorcy mogą od tego czasu spłacać kredyt za pośrednictwem waluty obcej uzyskanej na własną rękę. Dotyczy to oczywiście również tych osób, które kupują ją z wykorzystaniem kantorów internetowych.

Z uwagi na fakt, ze umowy kredytowe obowiązują kilkadziesiąt lat, osoby spłacające swoje zaciągnięte kilka lat temu zadłużenia w walucie obcej poszukują różnych alternatyw, które pozwolą im na obniżenie wysokości comiesięcznej raty. Dotyczy to przede wszystkim frankowiczów, którzy muszą liczyć się z nagłym wzrostem wartości waluty, do którego doszło ponad rok temu. Pomimo, że zdecydowana większość kredytobiorców nadal decyduje się na spłacanie zadłużenia z wykorzystaniem niekorzystnych kursów bankowych, to coraz bardziej popularnym rozwiązaniem staje się uprzednie kupowanie waluty w kantorach internetowych. Dzięki temu, użytkownicy e-kantorów unikają kursów bankowych, zyskując na spłacie comiesięcznej raty od kilkudziesięciu do kilkuset złotych! Jest to alternatywa wygodna, ponieważ całej transakcji dokonacie z domowego fotela, a środki pojawią się na Waszym rachunku walutowym błyskawicznie po pozytywnej weryfikacji zaksięgowanej wymiany. W wielu przypadkach zakupiona waluta zostanie przelana na konto już w kilka minut od momentu zakupu środków.

Ile mogę zaoszczędzić?

Spłacanie rat kredytu walutowego za pośrednictwem kantorów internetowych stanowi świetne rozwiązanie szczególnie w przypadku „frankowiczów”. Aby dowiedzieć się, na jakie oszczędności możecie liczyć, warto przyjrzeć się przede wszystkim wysokości comiesięcznej raty.

Załóżmy, że kredytobiorca zobowiązany jest do spłacania rat w wysokości 400 franków szwajcarskich każdego miesiąca. Za przykład posłuży tutaj jeden z najpopularniejszych kantorów internetowych oraz bank, który powszechnie udzielał kredytów we franku szwajcarskim. Obliczymy zatem wysokość raty dla banku oraz e-kantoru (kursy z dnia 27.06.2016):

  • Kurs bankowy: 4.0943
  • Kurs kantoru internetowego: 3.9854


Posiadając wymienione wartości, możemy obliczyć wysokość raty dla każdego wariantu:

  • Wysokość raty spłacanej z wykorzystaniem kursu bankowego
    400*4,0943 = 1637,72 PLN
  • Wysokość raty spłacanej z wykorzystaniem kursu kantoru internetowego
    400*3,9854 = 1594,16 PLN
  • Różnica między kursem bankowym a kantorowym
    1637,72 - 1594,16 = 43,56 PLN

 

Jak widać, korzystając jednorazowo z kantoru internetowego w przypadku rat o wysokości 400 franków szwajcarskich jesteśmy w stanie zaoszczędzić 43,56 PLN. Warto jednak zauważyć, że w przeciągu roku zatrzymamy w ten sposób ponad pół tysiąca złotych! Jeżeli podobne różnice utrzymywałyby się przez całą długość trwania kredytu hipotecznego, np. przez 25 lat, na korzystaniu z kantorów internetowych będziemy w stanie zaoszczędzić sumę przekraczającą 13 tysięcy złotych.

Formalności

Warto jednak pamiętać, że aby spłacać comiesięczne raty za pośrednictwem waluty zakupionej na własną rękę, musimy dokonać kilku formalności. Jedną z nich jest oczywiście zarejestrowanie się w kantorze internetowym. Dokonamy tego bezpłatnie, a cały proces potrwa kilka minut. Pamiętajmy jednak, że do poprawnego operowania naszymi środkami potrzebne będzie konto walutowe. Zasady zakładania tego typu rachunku opisaliśmy tutaj. Ponadto, będziemy musieli jednorazowo odwiedzić naszą placówkę bankową, aby podpisać aneks do umowy kredytowej umożliwiający nam spłatę rat z wykorzystaniem własnych środków. Jest on bezpłatny zgodnie z założeniami ustawy antyspredowej. Co więcej, w niektórych bankach dokonamy tego za pośrednictwem infolinii, gdzie wyrazimy chęć spłacania zadłużenia w ten sposób, a umowa zostanie dostarczona pocztą. Po wykonaniu tych czynności, klient ma możliwość spłacania zadłużenia po korzystnym kursie prezentowanym przez kantory internetowe. Z uwagi na spore oszczędności oraz fakt, że dokonanie opisanych formalności ma charakter jednorazowy, jest to rozwiązanie interesujące z punktu widzenia kredytobiorcy walutowego.

Komentarze



  • Nina 7 lat temu

    Myślę, że to najpewniejsze rozwiązanie na dzień dzisiejszy. Mówi się co prawda o przewalutowaniu kredytu ale jeśli byłoby to opłacalne dla nas to dla banków nie i odwrotnie. Także byłabym ostrożna. Wolę spłacać raty w walucie zakupionej w Pluskantor.pl, różnica w cenie jest znacząca.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.