kwiecień

18

2023

Jaką walutę wziąć do Turcji

W Turcji niektóre sklepy i hotele mogą akceptować płatności w euro lub dolarach amerykańskich, ale w większości miejsc płatności muszą być dokonywane w tureckiej lirze.

Oficjalną walutą w Turcji jest turecka lira (TRY)

Jeden turecki lir dzieli się na 100 kuruşów. Istnieją banknoty o nominałach 5, 10, 20, 50, 100, 200 i 500 TRY oraz monety o nominałach 1, 5, 10, 25 i 50 kuruşów, oraz 1 TRY.

Co z EUR i USD?

W Turcji niektóre sklepy i hotele mogą akceptować płatności w euro lub dolarach amerykańskich, ale w większości miejsc płatności muszą być dokonywane w tureckiej lirze. Wymiana walut jest możliwa w bankach i kantorach, a największa liczba bankomatów znajduje się w większych miastach.

Warto zwrócić uwagę na kurs wymiany przed dokonaniem transakcji, ponieważ może on znacznie różnić się w zależności od miejsca i sposobu wymiany. Należy również uważać na osoby oferujące wymianę waluty na ulicy lub w nieoficjalnych miejscach, ponieważ może to prowadzić do oszustwa lub utraty pieniędzy.

Napiwek w Turcji

Podobnie jak w przypadku Egiptu, o którym pisaliśmy tutaj, najlepiej przygotować ze sobą dolary amerykańskie lub euro, aby uniknąć konieczności wymiany tureckich lirów lub skorzystać z nich przy płaceniu za wycieczki fakultatywne lub napiwków w hotelu. Najłatwiej wymienić euro i dolary amerykańskie w bankach i kantorach w Turcji, ale należy uważać na aktualny kurs EUR/USD, ponieważ Turcy zwykle traktują obie waluty w podobny sposób.

W Turcji przyjęto zwyczaj dawania napiwków, zwanych bakszyszem, w niektórych sytuacjach, takich jak obsługa w restauracji, hotelu czy u fryzjera. Bakszysz może wynosić około 10-15% wartości usługi, ale zależy to od indywidualnych preferencji, ale najlepiej zabrać niskie nominały monet USD lub EUR jako bakszysz.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.