sierpień

19

2015

Trzeci program pomocowy dla Grecji już gotowy do finalizacji

W ostatni piątek, trzyletni program pomocowy został zaakceptowany przez ministrów finansów państw strefy euro oraz przez grecki parlament. Już dziś odbędzie się głosowanie w Bundestagu, ponieważ w przypadku niektórych krajów do zatwierdzenia decyzji potrzebna jest zgoda ich parlamentów. Dowiemy się zatem, czy Grecy znów uzyskają przychylność Niemiec i zbliżą się do kolejnego rozwiązania mającego poprawić ich sytuację finansową.

Niemiecki minister finansów, Wolfgang Schaeuble, zaapelował w poniedziałek, aby zagłosować za programem pomocowym dla Grecji. Jest to bardzo ważne oświadczenie, które w dużej mierze wpłynie na decyzję całego parlamentu. O jego finalnym postanowieniu dowiemy się już za kilka godzin.

Zdaniem Schaeuble, obecny projekt pomocy jest wyjątkowo hojny. Wciąż bardzo dyskusyjnym tematem jest wypłacalność Aten, które mogą mieć problem z oddaniem zaciągniętego długu w przyszłości. Do oceny sytuacji potrzebne jest jeszcze zdecydowane stanowisko ze strony Międzynarodowego Funduszu Walutowego. Niestety, zdaniem szefowej MFW, nie może on podjąć żadnych jednoznacznych decyzji, dopóki sytuacja finansowa Grecji nie została określona przez Radę Gubernatorów Funduszu. Ma ona zostać zdiagnozowana dopiero jesienią, co pozwoli na konkretne określenie swojego stanowiska przez Międzynarodowy Fundusz Walutowy.

Co więcej, Grecy mogą liczyć na jeszcze większe ulgi ze strony Unii Europejskiej. Z uwagi na trudną sytuację finansową kraju Schaeuble zauważa, że 32 i pół roku okresu spłaty długu nie jest granicą nieprzekraczalną. Czas ten może zostać wydłużony, przez co Grecy mogliby ustabilizować swoją sytuację finansową w spokoju, bez obaw o nadchodzący termin ostatecznej spłaty zadłużenia. Ponadto, bardzo prawdopodobne jest wprowadzenie kolejnego, czwartego już programu pomocowego dla Grecji.

Wszystko wskazuje na to, że nowy program pomocy już niedługo wejdzie w życie. Decyzje parlamentów krajów europejskich zdają się być tylko formalnością, ponieważ ministrowie najważniejszych państw zdecydowanie opowiedzieli się za wprowadzeniem tego rozwiązania.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.