czerwiec

11

2013

Frank szwajcarski (CHF) - kurs waluty, para dolarfrank i eurofrank.

Waluta Szwajcarii i Lichtensteinu - frank szwajcarski, jest jedną z najczęściej wymienianych walut na świecie. Co więcej, przez wielu frank jest uważany za najbezpieczniejszą walutę na świecie. Głównie ze względu na niezachwianą reputację szwajcarskich banków oraz neutralność kraju. Bezstronna polityka podczas konfliktów sprawiła, że przez 160 lat Szwajcaria nie była nękana wojnami i atakami zewnętrznymi innych państw. Szwajcaria potwierdziła indywidualność i niezależność nie przystępując do Unii Europejskiej. Poza tym, jet to wysoko rozwinięty i jeden z najbogatszych krajów na świecie. Wszystkie wymienione powyżej powody sprawiły, że wielu ludzi, w tym też Polaków, deponuje swoje oszczędności w Szwajcarskich bankach.

Wielu inwestorów i graczy walutowych nadal uważa, że frank jest najbezpieczniejszą walutą na świecie. Potwierdza to sam rynek, na którym podczas kryzysów lub ataków terrorystycznych pojawia się wiele zleceń kupna szwajcarskiej waluty.

Para USD/CHF

Co ciekawe, na co dzień płynność pary USD/CHF jest stosunkowo mała. Jednak, sytuacja wygląda trochę inaczej kiedy światem wstrząsa jakaś niespodziewana informacja. Frank reaguje wtedy bardzo szybko a jego para z dolarem staje się nagle bardzo popularna. USD/CHF oznacza ilość franków potrzebnych do zakupu jednego dolara. Dolar amerykański jest walutą bazową, a frank walutą kwotowaną.

Para EUR/CHF

Handel zagraniczny Szwajcarii opiera się głównie na transakcjach z krajami Unii Europejskiej.
Szwajcarki Bank Narodowy podejmuje działania na rynku walutowym dopiero wtedy, gdy frank jest zbyt słaby lub mocny w stosunku do euro. Wiadomości ze szwajcarskiego rynku wpływają głównie na zachowanie pary EUR/CHF.
Do najważniejszych informacji mających wpływ na franka należą:
  • wypowiedzi i decyzje dotyczące stóp procentowych SNB,
  • wskaźnik globalizacji KOF,
  • wskaźniki sprzedaży detalicznej,
  • wskażniki inflacji (index CPI i PPI),
  • poziom stopy bezrobocia.
Widełki cenowe pary EUR/CHF kształtują się na poziomie 3 - 5 pipsów. Kurs tej pary zmienia się dosyć szybko dlatego sprzyjająca sytuacja do gry nie trwa zbyt długo.

USD/CHF na przestrzeni 5 lat

wykres USD/CHF Aktualny kurs pary wynosi 0,9545. Najniższy kurs od 2008 roku USD/CHF wynosił w lipcu 2011 roku 0,7557. Najwyższy kurs w listopadzie 2008 roku kształtował się na poziomie 1,2295.

EUR/CHF na przestrzeni 5 lat

wykres EUR/CHF Kurs EUR/CHF kształtował się na najniższym poziomie w lipcu 2011roku 1,0708. Obecnie kurs oscyluje w granicach 1,2445. Najwyżej kurs para osiągnęła w maju 2008roku 1,6369.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.