luty

05

2014

Sztuczki stosowane przez kantory internetowe w regulaminach

Wybierając kantor internetowy należy nie tylko zwracać uwagę na kurs wymiany oraz na koszty przelewów do i z niego. Bardzo ważny jest także jego regulamin, który pozwala ocenić, który kantor jest bardziej godny zaufania od innych.

Kursy i przelewy

Ponieważ większość osób decyduje się na zamianę tradycyjnych kantorów i banków na internetowe ze względu na znaczne oszczędności pieniędzy, warto się upewnić czy oferowany kurs tak kusząco niski jest rzeczywistym kursem, po którym będzie przeprowadzona transakcja. Może to nie być takie pewne, ponieważ wiele kantorów stosuje progi kursowe zaczynające się od 1000 euro i kończące się nawet na 50 000 funtów brytyjskich w przypadku Cinkciarz.pl. Co prawda portal Cinkciarz pod tabelką informuje, iż prezentowane kursy dotyczą wymiany 50 000 jednostek waluty i daje możliwość skorzystania z specjalnego kalkulatora, w którym sprawdzimy kursy dla każdej wartości transakcji, ale jest to wciąż informacja mniej widoczna niż tabela kursów. Właśnie dla tych dużych sum są najczęściej wyświetlane kursy, aby skusić klienta. Wymieniając niższą kwotę kurs może być gorszy, dlatego zawsze warto to sprawdzić wcześniej.

Drugą kwestią narażającą na zwiększone koszty są przelewy. Kantory lubią reklamować się darmowymi przelewami wymienionej waluty i wiele z nich taką usługę świadczy. Jednak część z nich posiada konto tylko w jednym banku, co powoduje, że pieniądze wysyłane są do użytkownika w opcji SHA (dzielonej pomiędzy obie strony, z ang. Shares) klient pokrywa koszty swojego banku a kantor swojego, gdzie mogą wystąpić dodatkowe opłaty, przed którymi w regulaminach kantory zabezpieczają się stwierdzeniem: ”wszelkie opłaty poniesione przez Operatora z tytułu przyjęcia przelewu walutowego zostaną potrącone z Konta Użytkownika". Porówarka kantorów internetowych strefawalut.pl podaje iż, taki koszt odbioru przelewu z innego banku może nas kosztować nawet 10-50 USD. Kary i odstąpienia od wykonania zlecenia

Kary Finansowe

Trzeba też sprawdzić sekcje związaną z karami finansowymi. Zapisy tego typu nie mogą być jednostronne, muszą mówić o obowiązkach dotyczących obu stron a nie tylko klienta. Jeśli zapisy one tylko użytkownika, to takie regulacje można zgłaszać do UOKIK z możliwością podważenia takiej umowy. W przypadku kiedy nasze roszczenia okażą się zasadne i UOKIK uznaje zapisy za sprzeczne z prawem, to umowa takiej treści automatycznie staje się nieważna i klienci którzy ją kiedyś zawarli mają prawo od niej odstąpić. Jako przykład może tutaj podać zapis pochodzący z regulaminu jednego z kantorów : „Użytkownik obowiązany jest przelać na rachunek bankowy Kantor (…) kwotę transakcji nie później niż w przeciągu 2 godzin od momentu zlecenia zawarcia (...) W przypadku, kiedy użytkownik nie dokona wpłaty w tym terminie, Kantor (…) ma prawo naliczyć karę umowną w wysokości 10% wartości transakcji.”

Część kantorów wymaga także odpowiednio szybkiego przelewu. W najgorszym przypadku klient ma tylko 6 minut na jego zlecenie w banku po akceptacji zlecenia wymiany. W innym ma 2 godziny na zaksięgowanie pieniędzy na rachunku banku.

Anulowanie transakcji

Niestety zdarza się też zapis, iż kantor zastrzega sobie prawo do odstąpienia od realizacji zlecenia bez podania jakiekolwiek przyczyny. Dodatkowo jeden kantor zastrzega jeszcze, że o zaistniałej sytuacji może poinformować klienta mailowo o zaistniałej sytuacji i zwrócić mu pieniądze w ciągu dwóch dni roboczych. Nawet jeżeli nie zależy nam na czasie, to i tak taki zapis jest bardzo niekorzystny.

Dodatkowo wiele kantorów stosuje zapis, iż „jeżeli na skutek błędu lub czynników technicznych Użytkownik dokonał wymiany walut w oparciu o nierzeczywiste, istotnie odbiegające od faktycznych notowań kursy walut, wówczas taka transakcja zostanie unieważniona, a środki wynikające z wykonania tej transakcji zwrócone Operatorowi w nominalnej wysokości.” Oznacza to, iż jeżeli użytkownik dokonał wymiany po zbyt korzystnym dla siebie kursie to operacja ta zostanie unieważniona. Regulamin nie precyzuje także ile to „istotnie odbiegające” wynosi, co daje kantorowi spore pole do manewru. "W sytuacji nagłych i dużych wahań rynkowych transakcje są odrzucane z przyczyn nie zależnych od naszego serwisu (...) i należy wykonać transakcję ponownie."

Gwarancja kursu

Trzeba także sprawdzić czy kantor gwarantuje realizację wymiany po wybranym kursie, ponieważ niektóre żeby ograniczyć ryzyko walutowe i zwiększyć swój zysk wymienią pieniądze po kursie, jaki był w chwili zaksięgowania pieniędzy na ich koncie. Dla przykładu walutaexpress.pl stosuje zapis „przelew zwrotny jest realizowany po aktualnym kursie ze strony internetowej na moment dokonywania przelewu zwrotnego i może różnić się od orientacyjnej kwoty przelanej przez Użytkownika.”

Warto pamiętać, iż dane klientów podawane w czasie rejestracji i wykorzystywane na potrzeby transakcji podlegają protekcji Generalnego Inspektora Ochrony Danych Osobowy. Zdążył się tez przypadek, kiedy to kantor zastrzegał sobie w regulaminie możliwość udostępniania niesprecyzowanym podmiotom trzecim danych osobowych innym podmiotom, co oznacza iż mogą one posłużyć do reklamy, marketingu lub innych. Jeden z kantorów ma wyraźny zapis iż dane takie jak imię, nazwisko i adres mogą być przetwarzane w celu wykorzystania w celu kontaktowania się z użytkownikiem i udostępniania podmiotom na mocy obowiązujących przepisów prawa.

Podsumowanie

Podsumowując zawsze warto sprawdzić regulamin kantoru. Mogą się tam znajdować różnego rodzaju sztuczki, na które nieświadomy klient może się natknąć i ponieść tego finansowe konsekwencje. Oczywistym jest, iż jeżeli na stornie kantoru nie ma regulaminu to z takiego kantoru nie należy korzystać.

Warto więc przy wyborze kantoru kierować się kilkoma zasadami. Po pierwsze przejrzyj regulamin i sprawdź czy nie ma w nim żadnych kruczków. Dobrze napisany regulamin powinien być spójny, niejednostronny, nie zawierać niekorzystnych dla klienta zapisów oraz powinien być w pełni zrozumiały dla ciebie. Drugą ważną zasadą jest zwracanie uwagi na wygląd i przejrzystość strony kantoru. Strona zawierająca błędy, bez łatwego dostępu do regulaminu i zrobiona niedbale nie jest godną zaufania. Warto także sprawdzić czy jest oddzielna strona poświęcona wyłącznie kosztom przelewów gdyż same logotypu banków na stronie o niczym nie świadczą. Wszystkie podane na stronie informacje powinny być wyczerpujące i nie budzić wątpliwości a te o kluczowym znaczeniu powinny być łatwe do znalezienia.

Komentarze



  • zyta 6 lat temu

    Możecie to uznać za brak ostrożności, ale przyznam że regulamin pluskantor.pl przeczytałam po kilku przewalutowaniach dopiero. Nic to nie zmieniło, od początku transakcje były rozliczane bardzo uczciwie, zgodnie z informacjami na stronie i przelicznikiem. Polecam jako pewniak ten kantor, jednak do czytania regulaminów ogólnie zachęcam.

  • Morawik 6 lat temu

    Sztuczki, kruczki, inne cuda...to prędzej w bankach i stacjonarach, e-kantor zwykle ma teraz przelicznik transakcji (kalkulator walut) i czarno na białym wiadomo wszystko z góry, ja zresztą korzystam z Amronet na tyle długo, że zauważyłbym dawno gdyby jakiś trick stosowali, a tu nic takiego. Klarownie i tanio.

  • Seweryna 6 lat temu

    Czytelny regulamin posiada Gieldawalut.com, zrozumiały, w praktyce wszystko się zgadza. Podoba mi się, że platforma ma ściśle określony maksymalny koszt wymiany waluty- na poziomie 0,2% i ani odrobinę więcej.

  • Mekso 6 lat temu

    I właśnie Pluskantor.pl zapewnia też wymianę po kursie takim jaki klient widzi bez żadnego ryzyka. Po pierwsze przewalutowanie odbywają się w czasie rzeczywistym przez całą dobę, a po drugie posiada on nawet opcję odroczonej płatności, która działa zarazem tak jak rezerwacja kursu.

  • fieg 6 lat temu

    Bardzo klarownych zasad trzyma się Pluskantor.pl, żadnych sztuczek, zawiłych paragrafów w regulaminie, w praktyce wszystko się zgadza. Nie pobiera nawet prowizji. Panel tak intuicyjny i świetnie zorganizowany technicznie, że nawet ewentualne pomyłki ze strony niedoświadczonego klienta są skutecznie eliminowane.

  • Izana 6 lat temu

    Mieszkam na stałe za granicą, także głównie wymieniam GBP na PLN- albo wtedy gdy wybieram się do Polski albo wtedy gdy wspomagam rodziców. Z Amronet żaden przelew w złotych nie kosztował mnie ani grosza.

  • Ewelina 6 lat temu

    Z tymi kosztami przelewów to prawda, można się naciąć. Mnie się zdarzyło. Dlatego zmieniłam jeden kantor na Gieldawalut.com gdzie uczciwie informują o kosztach przelewów- na stronie jest temat temu poświęcony oraz wyraźna tabela. Podpowiadają nawet jak najtaniej zrobić przelew za granicę- wszystko co piszą pokrywa się z prawdą. W regulaminie też żadnych nieścisłości nie ma:)

  • P.Folio 6 lat temu

    Jakby nie było to nudne regulaminy są po to by je czytać. Warto też wprost zapytać kogoś z obsługi kantoru gdyby jakaś kwestia wzbudzała wątpliwości czy byla dla klienta niezrozumiała. Jak ja napisałem na czasie do konsultanta Pluskantor.pl niemal od razu i wszystko wyjaśnił jak to się mawia z polskiego na nasze. Wymieniam już u nich walutę ponad rok, a teraz jak jeszcze można z odroczoną płatnością, gwarancję kursu klient ma na 100%, nawet gdy nie zdążył zasilić portfela.

  • arturo 6 lat temu

    Zanim zacznę korzystać z usług danego kantory, czytam regulamin. Warto też zadzwonić do biura, rozmowa wiele wyjaśnia i to co mówił pracownik kantoru można porównać z regulaminem czy nie ma sprzeczności. Nie zmieniam też bez przerwy kantoru, w sumie już od 2 lat tego nie zrobiłem, ponieważ Amronet jest na 100% rzetelny. Po co więc miałbym szukać innego i znów wczytywać się w zasady korzystania z usług?

  • domino 6 lat temu

    Czasami faktycznie można sie naciąć na takie kantory. Ale to wiadomo, już klient do takiego kantoru nie wróci. Ja tez miałam kilka niezbyt udanych podejść do e-kantorów, a teraz wymieniam tyko na Gieldawalut i zawsze wszystko jest ok, bo to porządny kantor a nie jacyś naciągacze.

  • Tola 6 lat temu

    Unikam jak ognia, takich kantorów, gdzie informacja o kosztach jest ukryta. Zresztą od dawna wymieniam na Pluskantor, gdzie za przewalutowanie nie jest pobierana prowizja. Wszystko jest jasne i logiczne i co najważniejsze uczciwe.

  • Kwazi 7 lat temu

    Uczciwy kantor podaje informacje na stronie, a nie tylko w regulaminie drobnym druczkiem. Amronet np. ma całe zestawienie pytań i wyczerpujących odpowiedzi na nie, a w razie czego też na infolinii można się upewnić.

  • Mele 8 lat temu

    Warto sprawdzić opinie o danych kantorach, nie tylko kursy, nie zawsze jest to sprawa najważniejsza, jeżeli potem mamy miec jakieś problemy! Najszybciej pójdzie nam na rankingach wszelakich, np. jakikantor.pl - wszystko w jednym miejscu i oszczędzimy sobie nieprzyjemności

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.