listopad

02

2015

Czy PiS pomoże frankowiczom?

Prawo i Sprawiedliwość spektakularnie wygrało wybory parlamentarne, które odbyły się w ostatnią niedzielę. Warto zauważyć, że przedstawiciele partii w kampanii wyborczej obiecywali frankowiczom rozwiązanie ich problemu, związanego z wysokością kredytu walutowego. Jak się okazuje, partia nie ucieka przed wprowadzeniem swoich postulatów w życie.

Jeden z członków partii, Paweł Szałamacha (odpowiedzialny za plan gospodarczy PiS-u), wytłumaczył dziś, na czym miałoby polegać rozwiązanie problemu osób zadłużonych w obcej walucie. Cała koncepcja powstała w oparciu o projekt dotyczący opodatkowania struktur bankowych. Polega ona na równomiernym rozłożeniu odpowiedzialności pomiędzy banki i pechowych kredytobiorców.

Zdaniem polityka, problem frankowiczów i innych kredytobiorców walutowych powinien zostać rozwiązany jak najszybciej. Cały projekt zakłada wprowadzenie specjalnego opodatkowania dla banków. Te instytucje, które zdecydowały się ówcześnie na udzielanie kredytów w walutach obcych, a obecnie chcą pomóc zadłużonym frankowiczom, byłyby zwolnione z opłacania części zaplanowanego świadczenia. Miałoby to równoważyć straty i zyski zarówno banków, jak i samych kredytobiorców oraz przekonać instytucje do wspomagania swoich klientów. Jest to projekt, który przewalutuje kredyty frankowiczów w sposób nieinwazyjny i raz na zawsze rozwiąże ich problemy. To z pewnością dobra informacja dla wszystkich osób, które posiadają swoje zadłużenie w walutach obcych. Niestety nie wiadomo jeszcze, jaki kurs bierze się pod uwagę przy planowanym przewalutowaniu ich kredytów.

Warto zauważyć, że jest to projekt, którego wprowadzenie zajmie politykom sporo czasu. Zakłada on bowiem wcielenie w życie opodatkowania banków, a dopiero później rozwiązania problemu frankowiczów. Z uwagi na ograniczoną ilość informacji wciąż nie wiadomo, ile ma kosztować ustawa polityków oraz z jakim obciążeniem będą musiały liczyć się banki. Ilość niewiadomych nadal budzi wiele wątpliwości, dlatego warto oczekiwać bardziej szczegółowych informacji odnośnie planowanego przez PiS programu.

Komentarze • anna42 6 lat temu

  Nie słyszałam aby poza ustawą antyspreadową frankowicze jakąś inną, konkretną pomoc dostali. Jedynie niektore banki schodzą z kosztów, przy czym i tak bardziej się franka opłaca kupować w niezależnych od banków kantorach. Chociaż ja CHF nie kupuję to widziałam ile kosztuje na platformie amronet.pl , prawie kurs rynkowy, różnica grosza. Nie sądzę aby bank na takich warunkach realizował przewalutowanie.

 • r_kadiusz 6 lat temu

  Rząd tę ustawę zatwierdził, więc jednak jakoś pomógł, a kto nie wykorzystał tego, jego strata prawdę mówiąc. Moja siostra też się we frankowy kredyt wpakowała, dobrze że chociaż teraz posłuchała mojej sugestii i kupuje CHF przez pluskantor.pl, a więc już tak dużo kasy nie traci. Zawsze te 90 zł miesięcznie w kieszeni zostaje.

 • ortiz 6 lat temu

  No fakt.....ja na pewno wątpię w przewalutowanie kredytów, bez kruczków w postaci kosztów które musiałby ponieść klient, dla banków w ogóle by to nie było opłacalne. A co do kupna CHF poza bankami, obstawiam że Gieldawalut.com zda egzamin na 100%. Koszt najniższy jaki widziałem, kurs też bardzo konkurencyjny z opcją "po własnym" w razie czego.

 • Pawel 6 lat temu

  Otrzymał ktoś jakąś pomoc od państwa??? Bo ja nikogo takiego nie znam. Jak na razie jedynie ustawa antyspreadowa realnie pomogła, bo można kupić dzięki niej CHF gdzie się chce, a tu mamy wybór, np. Amronet oferuje korzystnie wraz z bezpłatnym transferem środków na rachunek bankowy do spłaty.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.