maj

02

2023

Czy jest możliwa płatność BLIK za granicą?

BLIK umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych za granicą tylko w terminalach obsługujących MasterCard i pod warunkiem że mamy aktywowane NFC jednego z polskich 6 banków. Zapłata jednak będzie przeliczana w walucie polskiej, więc kurs, jaki zostanie zastosowany przy rozliczeniu tej transakcji powinien zostać zaprezentowany na terminalu.

BLIK zbliżeniowy korzysta bowiem z infrastruktury MasterCard, z którą dostawca usługi zawarł umowę, Z kolei, sama płatność zbliżeniowa jest dostępna póki co z aplikacją mobilną jednego z sześciu banków: Alior, PKO BP, Santander, Millennium, mBank.

Co za tym idzie, nie musisz mieć karty płatniczej aby korzystać z płatności zbliżeniowych BLIK ani w Polsce ani zagranicą.

Płatności zbliżeniowej możemy więc dokonywać w każdym stacjonarnym sklepie, w którym istnieje terminal płatniczy z logo MasterCard, o ile mamy włączoną usługę NFC powyższych banków. 

Ile kosztuje płatność BLIK za granicą?

Płatność BLIKIEM jest zawsze darmowa, niezależnie od miejsca, w którym dokonujemy transakcji. Niemniej jednak, korzystając z polskiego rachunku, trzeba liczyć się z opłatą za przewalutowanie. Dlatego jeśli często podróżujemy, warto rozważyć założenie karty wielowalutowej, która choć nie jest w pełni darmowa, pozwala na uniknięcie kosztów przewalutowania.

Koszt przewalutowania

W zależności od rodzaju karty, płatność kartą za granicą może wiązać się z dodatkowymi opłatami lub być całkowicie bezpłatna. Koszt przewalutowania to opłata pobierana przez bank lub instytucję finansową za dokonanie transakcji walutowej, czyli za przeliczenie pieniędzy z jednej waluty na inną. Ta opłata wynosi zwykle około 2-5% wartości transakcji i jest naliczana w celu pokrycia kosztów związanych z przewalutowaniem. Oznacza to, że jeśli dokonujemy transakcji w obcej walucie, np. płacimy kartą za zakupy za granicą, bank pobiera od nas dodatkową opłatę za przewalutowanie tej transakcji.

Wypłata BLIKIem z bankomatu za granicą 

Jeśli potrzebujesz wypłacić gotówkę z bankomatu za granicą, niestety nie będzie to możliwe za pomocą BLIKA. Wypłaty zbliżeniowe oraz z użyciem kodu są niedostępne. Mimo że BLIK jest coraz bardziej popularną metodą płatności, musimy mieć nadzieję, że ta opcja stanie się dostępna w przyszłości. Obecnie, aby wypłacić pieniądze z zagranicznego bankomatu, będziesz potrzebować karty płatniczej w złotówkach lub wielowalutowej.

BLIK został doceniony przez NBP

Operator systemu płatności BLIK - Polski Standard Płatności (PSP) poinformował, że Narodowy Bank Polski (NBP) zakwalifikował BLIK do kategorii "ważnych systemów płatności detalicznych".

Zgodnie z decyzją Narodowego Banku Polskiego, system płatności detalicznych BLIK jest uważany za istotny i ważny dla stabilności systemowej polskiego rynku finansowego. Oznacza to, że operatorzy systemu BLIK podlegają nadzorowi NBP, a także muszą spełniać określone wymagania dotyczące bezpieczeństwa i niezawodności systemu. Decyzja ta ma na celu zapewnienie stabilności polskiego rynku finansowego i ochronę interesów konsumentów korzystających z systemu płatności BLIK.

 

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.