październik

25

2016

Obroty kantorów w Polsce

Jak wyglądają obroty kantorów stacjonarnych w Polsce? Na ile są szacowane obroty ich internetowych odpowiedników?

W Polsce żadna instytucja nie prowadzi rejestru obrotów kantorów internetowych, w przeciwieństwie do kantorów stacjonarnych, w przypadku których Narodowy Bank Polski zbiera informacje o wartości skupionych i sprzedanych walut. 

Co ciekawe, w danych NBP powinny zostać uwzględnione również dane z kantorów internetowych, które wg prawa będąc traktowane jako kantory stacjonarne, powinny przesłać te dane również do NBP. Niestety status kantorów internetowych w Polsce nie został jeszcze do końca uregulowany. W naszym kraju brakuje bowiem odpowiednich zapisów ustawowych czy rozporządzeń przygotowanych dla firm oferujących wymianę walut w internecie. Póki co, nie ma w Polsce chyba żadnego kantoru internetowgo, który nie byłby zdania, że - przy obowiązujących obecnie zapisach prawa - podlega takim samym zapisom ustawowym jak ich stacjonarne odpowiedniki. Dla zainteresowanych tematem regulacji prawnych polecamy artykuł: Czy kantory internetowe wymagają dodatkowych regulacji?

Ile wynoszą obroty kantorów internetowych

Naszym zdaniem rynek wymiany walut online w Polsce jest obecnie wart około 40 mld zł rocznie. Prognozy te pokrywają się z szacunkami największych kantorów internetowych w Polsce. Przy czym większość rynku, tak naprawdę należy do dwóch podmiotów, firmy CurrencyOne S.A., która jest właścicielem dwóch serwisów wymiany walut: InternetowyKantor (szczegółowe informacje dostępne tutaj) oraz Walutomat (zobacz tutaj) oraz Cinkciarz Sp. z o.o.

Ile wynoszą obroty wszystkich kantorów

Poniżej prezentujemy wykres przedstwiający obroty kantorów zgłoszone do NBP. Jak zauważono w pierwszym akapicie niniejszego artykułu, prawdopodobnie wśród tych danych uwględnione są również dane pochodzące z kantorów internetowych. Co za tym idzie, kantory internetowe z obrotem 40mld złotych mogą już mieć ok 23% rynku wymiany walut we wszystkich kantorach w Polsce.

Komentarze • Im 4 lata temu

  Korzystam z Liderwalut.pl maja dobre kursy.

 • piotr 7 lat temu

  Mnie na szczęście problem nie dotyczy. Jestem franczyzobiorcą sieci kantorr.pl i mam ponad przeciętne zyski. Jak ktoś potrafi to i na stacjonarnym kantorze może dobrze zarobić.

 • LAMMARI 8 lat temu

  a skąd wy macie te dane z kantorów internetowych?

 • ARTUR 8 lat temu

  Jeszcze kilka procent i banki się wkurza i same wejdą na rynek, a może jakiś największy kantor otworzy bank

  • Marcin 8 lat temu

   a czytałeś o tym, że już niedługo wejdzie nowa ustawa, która zostawi tylko tych największych graczy

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.