Wzrost wymiany handlowej z Afryką
Jak powszechnie wiadomo głównym partnerem handlowym Polski jest Unia Europejska z Niemcami na czele. Jednak coraz intensywnej rośnie Polska wymiana z Afryką. W Łodzi odbywa się właśnie kongres mający za zadanie zwiększenie wymiany handlowej z państwami czarnego lądu, który jest częścią rządowego programu Go Africa.
Jak ocenia minister gospodarki Janusz Piechociński do końca przyszłego roku wymiana handlowa z Afryką ma wzrosnąć trzykrotnie w stosunku do roku 2012, z czego ponad 80 % ma stanowić polski eksport.
Polskie programy rozwoju wymiany handlowej okazują się być sporym sukcesem. Na przykład ekspansja do Chin zaowocowała 12 % wzrostem eksportu oraz 7 % wzrostem importu.
Wykorzystanie szansy
Jest to dobra informacja dla naszej gospodarki, gdyż XXI wiek ma być wiekiem Afryki. Nie bez powodu. Jest to kontynent, w którym znaczna większość państw ciągle musi się mocno rozwinąć, co pozostawia spore pole do zaistnienia na tamtejszym rynku polskim firmą. Ponad 75 % naszej wymiany handlowej idzie do Europy. Natomiast w latach 60 i 70 Polska była jednym z ważniejszych partnerów Afryki, ale po roku 90 zapomniała o tamtym rynku.
Wicepremier powiedział, iż chciałby, aby do 2025 połowa polskiej wymiany handlowej była prowadzona z Europą a druga jej część z resztą świata.
Na kongres przyjechali przedstawiciele z ponad 30 państw.
Tym, co ma zapewnić Polsce sukces jest brak historii kolonialnej oraz podobne doświadczenia gospodarcze związane z rozwojem gospodarki.
Tym, co ma nas wyróżniać będzie partnerskie podejście. Pierwszy polski czarnoskóry poseł John Godson przewodniczący Parlamentarnego Zespołu ds. Afryki oraz szef Instytutu Afrykańskiego podkreślił, iż Afryka już nie potrzebuje pomocy, lecz współpracy i partnerstwa. Ma to się przyczynić do rozwoju ich gospodarek zamiast do zabijania wewnętrznej inwencji.
Gospodarka całego kontynentu rośnie w siłę
Goście podkreślali, iż
afrykańska gospodarka oparła się kryzysowi a wiele państw miało wzrost gospodarczy na poziomie 5 % a nawet 9 %. Także jej struktura demograficzna jest bardzo korzystna gdyż reprezentuje typową piramidę ze zwiększającą się liczbą ludności, co będzie powodować stały wzrost rynku oraz popytu. Zaznaczyli także, iż Afryka staje się coraz bardziej ustabilizowana zarówno politycznie jak i gospodarczo.
Głównie mówi się o współpracy na rynku rolniczym, informatycznym, budownictwie i usług teleinformatycznych.
Jak zaznaczył Prezes Izby Gospodarczej Witold Gerlicz w przyszłości kongres będzie kontynuowany i doczeka się kolejnych edycji.
Kantory Internetowe także mogą zyskać
Jest to także szansa do rozwoju dla kantorów internetowych, które będą wymieniać walutę z tej wymiany. Ostatnio cinkciarz, jako jedną z wymienianych walut dodał Ruanda południowoafrykańskiego. W stacjonarnych kantorach jak i w bankach brakuje walut afrykańskich, dlatego obecnie wymiana odbywa się z pośrednictwem innych walut jak euro czy dolar, jednak w przyszłości może się to zmienić, gdyż dodanie nowych walut dla dużych kantorów nie wiąże się z dużymi kosztami a może wyeliminować walutę pośrednią, oferując lepszy kurs wymiany i dzięki temu przyciągać przedsiębiorców.