luty

28

2014

Hrywna drastycznie, a złotówka rośnie wbrew trendowi

Hrywna traci dzisiaj prawie 8 % w stosunku do dolara. Z USA nadeszły zarówno pozytywne informacje jak i negatywne co spowodowało spadek wartości tej waluty w oczekiwaniu na wystąpienie szefowej FED. Złotówka natomiast w przeciwieństwie do innych walut rynków wschodzących zyskuje na wartości.

Spokojniejsze dni an Ukrainie nie wpływają na kurs hrywny

Po wstępnym rozstrzygnięciu konfliktu na Ukrainie rynki powoli zaczynają odchodzić od tego tematu. Panuje przekonanie, iż obecnie konflikt ma naturę bardziej dyplomatyczną niż militarną. W wyniku tego większy wpływ na rynki miały tradycyjne dla rynku sygnały z ważnych instytucji finansowych. Chociaż samo rozstrzygniecie ostateczne spory na Ukrainie może nie być pewne gdyż mimo obalenia prezydenta, uchwalenie nowego rządu może być kłopotliwe. Zwłaszcza, że dzisiaj hrywna straciła ponad 8 % w stosunku do dolara. Było to jednakże spotęgowane odpływem środków w stronę najstabilniejszych walut, czyli jen i franka szwajcarskiego.

Ukraina pilnie potrzebuje ponad 35 mld dolarów. Ewentualne pozytywne rozstrzygnięcia sporów za naszą wschodnią granicą mogą spowodować przyznanie przez MFW pożyczki dla Ukrainy, jeśli jej nowo powołany rząd rozpocznie wymagane reformy. Spowodowało to odpływ gotówki także z innych rynków wschodzących w stronę walut bardziej stabilnych. Wyjątkiem do tego kursy była jednak złotówka.

Inflacja w Niemczech

Dzisiaj Bank Niemiec podał informacje na temat inflacji w poprzednim miesiącu tym kraju. Osiągnęła wartość 1 % rocznie, co jest wartością mniejszej od oczekiwanej. W wyniku tego korekcie może ulec wskaźnik inflacji dla całej strefy euro. Spowodowałoby to kontrreakcję ze strony Europejskiego Banku Centralnego, który w dalszym ciągu może obniżyć stopy procentowe.

Dane z USA

W stanach natomiast wzrosło cotygodniowe bezrobocie z 334 tys. do 348 tys., co nieprzychylnie nastawia opinie na temat amerykańskiej gospodarki. To z kolei może wpłynąć na decyzje Janet Yellen w sprawie dalszego ograniczania luzowania ilościowego. Jednak mimo to wzrosły zamówienia na dobra trwałe o 1,1% w stosunku do -0,1% poprzedniego miesiąca. Oprócz tego szefowa FED wygłosi dzisiaj przez kongresem półroczny raport z polityki monetarnej banku. Ponieważ jego treść jest jednak znana to wystąpienie to nie będzie miało wpływu na kurs dolara. Zagadką pozostają natomiast odpowiedzi szefowej Rezerwy Federalnej na pytania kongresmenów.

Jutro natomiast poznamy odczyty PKB dla Polski i dla Stanów, co będzie miało spore znaczenie dla pary walutowej USD/PLN.

Kursy Walut

Złotówka zyskuje na wartości. Najbardziej w stosunku do dolara 0,66%, który kosztuje 3,03 gr. Granica 3 zł jest co od dłuższego czasu nieprzekraczalną barierą dla złotówki. Zyskuje także w stosunku do euro 0,44% z ceną 4,16 zł za jednostkę. Najmniej traci kurs franka bo tylko 0,34% a jego cena jest ciągle ponad granicą 3,40 zł. Dolar natomiast traci na wartości 0,21 w stosunku do waluty wspólnotowej.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.