luty

16

2015

Nie wszyscy frankowicze żądają pieniędzy – powstało Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych

Jak się okazuje, nie wszyscy z frankowiczów żądają finansowej pomocy państwa i uważają, że im się to bezwarunkowo należy. Grupa krakowian postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce i założyła Stowarzyszenie Kredytobiorców Hipotecznych. Jego członkowie chcą wsparcia prawnego, ograniczenia egzekucji komorniczej i przewalutowania kredytów.

Dla kogo i po co ?

Radni krakowskiej dzielnicy Prądnik Czerwony zainicjowali stworzenie stowarzyszenia, a także akcji zbierania podpisów pod rezolucją skierowaną do Sejmu apelującą o zmianę przepisów prawa bankowego. Organizacja ma bronić interesów nie tylko kredytobiorców w szwajcarskiej walucie, ale wszystkich posiadających kredyty hipoteczne. Chcą ograniczenia egzekucji komorniczej wyłączenie do hipoteki tak jak to ma miejsce np. w USA, a nie tak jak obecnie dotyczyły całego majątku dłużnika. Dochodzi więc do sytuacji, że gdy egzekucja nie pokryje całych kosztów, zajmowany jest np. samochód albo pensja. Stowarzyszenie zapowiada współprace z już istniejącymi organizacjami jak np. Stowarzyszenie Obrony Poszkodowanych przez Banki Pro Futuris. Zgromadzeni w stowarzyszeniu chcą też likwidacji bankowego tytułu egzekucyjnego (uprzywilejowana pozycja bankowego tytułu egzekucyjnego polega na tym, iż nie jest konieczne przeprowadzanie procesu cywilnego przeciwko dłużnikowi) bo uważają go za zbędny relikt PRL-u. Ponadto będą postulowali o zbadanie zgodności umów dotyczących kredytów we frankach z polskim prawem, likwidację klauzul niedozwolonych (abuzywnych) w umowach i możliwość przewalutowania kredytów.

Najlepsze rozwiązanie ?

Z tą ostatnią propozycją wyszedł już na początku lutego szef KNF Andrzej Jakubiak przedstawiając pomysł na jednorazowe przewalutowanie kredytów hipotecznych we frankach na kredyty w złotówkach: kredyt miałby zostać zamieniony na złotówki po obecnym kursie i podzielony na dwie części - kredyt zabezpieczony hipotecznie wyrażony w złotych oraz kredyt niezabezpieczony hipotecznie, odzwierciedlający konsekwencje osłabienia złotego. Potencjalna strata sektora bankowego mogłaby wynieść 25 mld zł, ale rozłożyła by się ona na 20-25 lat, co dawałoby roczny koszt wynoszący 1-1,2 mld zł czyli ok.7% rocznego obrotu.

Strona rządowa nadal przygotowuje i szuka „możliwie najlepszych, akceptowanych przez wszystkich interesariuszy rozwiązań” jak mówi Krzysztof Pietraszkiewicz prezes Związku Banków Polskich. Jak na razie zapowiedziano powstanie rankingu banków najlepiej traktujących "frankowiczów".

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.