PONIEDZIAŁEK, 19.08
PLN: Na dziś brak jest jakichkolwiek danych z Europy i USA. Cały tydzień rozpoczyna się dość spokojnie, dopiero o godz. 14:00 czekają na nas dane z polskiej gospodarki. Podane zostaną wielkości przeciętnego wynagrodzenia brutto za miesiąc lipiec. W poprzednim okresie było to 3808 zł.
WTOREK, 20.08
EUR: Wtorek startuje od publikacji danych z Niemiec o inflacji producenckiej za miesiąc lipiec. Wcześniejsze odczyty oscylowały wokół 0,0% w ujęciu m/m natomiast r/r było to 0,6%. Obecnie prognozy są na takim samym poziomie.
PLN: Niedługo po tym o godz. 9:00 poznamy Wskaźnik Dobrobytu Instytutu BIEC z polskiej gospodarki za miesiąc sierpień, w lipcu wskaźnik ten wynosił 93,5. Ciekawie może być również o godz. 14:00, kiedy ostaną podane wielkości produkcji przemysłowej za miesiąc lipiec. Analitycy spodziewają się przyspieszenia r/r do 5,1% z wcześniejszych 3.0%. Pozytywny wydźwięk danych, może jeszcze wzmocnić optymistyczna perspektywa zmniejszenia się deflacji cen produkcji sprzedanej z -1,5% do -1%. Pomogłoby to wyraźnie umocnić się złotówce. Wieczorem o 22:30 mniej istotne dane z USA o zmianie zapasów paliw.
ŚRODA, 21.08
GBP: Kalendarz otwierają informacje z Wielkiej Brytanii o godz. 12:00. Funt ostatnio to dostarcza wielu emocji. Tym razem poznamy dane Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu o wskaźniku zamówień. Dane za miesiąc sierpień mają być lepsze i wynieść -7 wobec -12 w poprzednim okresie.
USD: Reszta część dnia należy do danych z USA. Serię tych publikacji rozpoczynają wnioski o kredyty hipoteczne, następnie sprzedaż domów na rynku wtórnym o godz. 16:00 za miesiąc lepiej. Za miesiąc lipiec wielkości te mają być zbliżone i wynieść 5,16mln. Do tego jeszcze inwestorzy zapoznają się z danymi o zmianie zapasów ropy. Najważniejszy jednak będzie protokół z posiedzenia FOMC, który zostanie opublikowany o 20:00. Komitet obraduje 8 razy w roku i na swoich spotkaniach podejmuje decyzje o ewentualnej zmianie stóp procentowych. Inwestorzy zapisy z tego posiedzenia będą interpretować przez pryzmat zbliżającego się ograniczenia wartości QE3.
CZWARTEK, 22.08
Poszczególne państwa jak Węgry, Francja, Niemcy tego dnia prezentują swoje wskaźniki PMI. Praktycznie cały dzień przebiega w nastrojach tych danych. W większości za miesiąc sierpień są prognozy lepszy od danych z przeszłości. O godz. 14:30 poznany jeszcze ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Szacowana wielkość to 330 tyś. Ostatnią publikacją, która może wprowadzić istotne zmiany na rynku to indeks wskaźników wyprzedających Conference Board.
PIĄTEK, 23.08
USD: Istotnym tego dnia zdarzeniem będzie dwudniowe sympozjum w Jackson Hole z udziałem bankierów centralnych. O 10:30 będzie podane zrewidowane PKB Wielkiej Brytanii. Wydźwięk danych powinien sprzyjać funtowi.
PLN: Dane z Polski napłyną o godzinie 14:00 i będzie to koniunktura konsumencka i gospodarcza za miesiąc sierpień. Dzień powinno zakończyć publikacja sprzedaży nowych domów w USA.
Analiza techniczna
Na parze EUR/PLN od dłuższego czasu rynek znajduje się w trendzie spadkowym. Korekty nie mogą wybić górnego ograniczenia kanału. Sekwencje coraz niższych szczytów zapowiadają, że nasza waluta nadal będzie się umacniać. Poziom 4.1550 będzie istotnym wsparciem. Ruch w górę z początkiem tygodnia też jest niewykluczony lecz będzie to ruch o 2-3 gr., powyżej cena już napotka zaporę. Spekulanci będą przyglądać się lokalnemu dołki w okolicach 4,18 i tam pewnie też zlokalizowane są zlecenie obronne dla pozycji długich.
Wykres 1: analiza EUR/PLN 20 czerwca - 19 sierpnia