sierpień

19

2013

Najważniejsze wydarzenia walutowe - tydzień 19-23 sierpnia.

Za nami tydzień pełen wrażeń. Dla odmiany w nadchodzących dniach nie czeka nas, aż tak dużo publikacji, co nie wyklucza jednak dużych ruchów na walutach ze złotym. Wisienką na torcie będzie zdecydowanie piątek. Świat będzie kierował swoją uwagę na USA, gdzie zjadą się znakomitości świata finansów. Złoty od pewnego czasu zyskuje na wartości, zobaczymy czy ten tydzień będzie też tak optymistyczny.

PONIEDZIAŁEK, 19.08

PLN: Na dziś brak jest jakichkolwiek danych z Europy i USA. Cały tydzień rozpoczyna się dość spokojnie, dopiero o godz. 14:00 czekają na nas dane z polskiej gospodarki. Podane zostaną wielkości przeciętnego wynagrodzenia brutto za miesiąc lipiec. W poprzednim okresie było to 3808 zł.

WTOREK, 20.08

EUR: Wtorek startuje od publikacji danych z Niemiec o inflacji producenckiej za miesiąc lipiec. Wcześniejsze odczyty oscylowały wokół 0,0% w ujęciu m/m natomiast r/r było to 0,6%. Obecnie prognozy są na takim samym poziomie.
PLN: Niedługo po tym o godz. 9:00 poznamy Wskaźnik Dobrobytu Instytutu BIEC z polskiej gospodarki za miesiąc sierpień, w lipcu wskaźnik ten wynosił 93,5. Ciekawie może być również o godz. 14:00, kiedy ostaną podane wielkości produkcji przemysłowej za miesiąc lipiec. Analitycy spodziewają się przyspieszenia r/r do 5,1% z wcześniejszych 3.0%. Pozytywny wydźwięk danych, może jeszcze wzmocnić optymistyczna perspektywa zmniejszenia się deflacji cen produkcji sprzedanej z -1,5% do -1%. Pomogłoby to wyraźnie umocnić się złotówce. Wieczorem o 22:30 mniej istotne dane z USA o zmianie zapasów paliw.

ŚRODA, 21.08

GBP: Kalendarz otwierają informacje z Wielkiej Brytanii o godz. 12:00. Funt ostatnio to dostarcza wielu emocji. Tym razem poznamy dane Konfederacji Brytyjskiego Przemysłu o wskaźniku zamówień. Dane za miesiąc sierpień mają być lepsze i wynieść -7 wobec -12 w poprzednim okresie.
USD: Reszta część dnia należy do danych z USA. Serię tych publikacji rozpoczynają wnioski o kredyty hipoteczne, następnie sprzedaż domów na rynku wtórnym o godz. 16:00 za miesiąc lepiej. Za miesiąc lipiec wielkości te mają być zbliżone i wynieść 5,16mln. Do tego jeszcze inwestorzy zapoznają się z danymi o zmianie zapasów ropy. Najważniejszy jednak będzie protokół z posiedzenia FOMC, który zostanie opublikowany o 20:00. Komitet obraduje 8 razy w roku i na swoich spotkaniach podejmuje decyzje o ewentualnej zmianie stóp procentowych. Inwestorzy zapisy z tego posiedzenia będą interpretować przez pryzmat zbliżającego się ograniczenia wartości QE3.

CZWARTEK, 22.08

Poszczególne państwa jak Węgry, Francja, Niemcy tego dnia prezentują swoje wskaźniki PMI. Praktycznie cały dzień przebiega w nastrojach tych danych. W większości za miesiąc sierpień są prognozy lepszy od danych z przeszłości. O godz. 14:30 poznany jeszcze ilość wniosków o zasiłki dla bezrobotnych w USA. Szacowana wielkość to 330 tyś. Ostatnią publikacją, która może wprowadzić istotne zmiany na rynku to indeks wskaźników wyprzedających Conference Board.

PIĄTEK, 23.08

USD: Istotnym tego dnia zdarzeniem będzie dwudniowe sympozjum w Jackson Hole z udziałem bankierów centralnych. O 10:30 będzie podane zrewidowane PKB Wielkiej Brytanii. Wydźwięk danych powinien sprzyjać funtowi.
PLN: Dane z Polski napłyną o godzinie 14:00 i będzie to koniunktura konsumencka i gospodarcza za miesiąc sierpień. Dzień powinno zakończyć publikacja sprzedaży nowych domów w USA.

Analiza techniczna

Na parze EUR/PLN od dłuższego czasu rynek znajduje się w trendzie spadkowym. Korekty nie mogą wybić górnego ograniczenia kanału. Sekwencje coraz niższych szczytów zapowiadają, że nasza waluta nadal będzie się umacniać. Poziom 4.1550 będzie istotnym wsparciem. Ruch w górę z początkiem tygodnia też jest niewykluczony lecz będzie to ruch o 2-3 gr., powyżej cena już napotka zaporę. Spekulanci będą przyglądać się lokalnemu dołki w okolicach 4,18 i tam pewnie też zlokalizowane są zlecenie obronne dla pozycji długich.

Wykres 1: analiza EUR/PLN 20 czerwca - 19 sierpnia

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.