lipiec

30

2013

Janet Yallen następcą Bernanke?

W styczniu 2014 roku kończy się kadencja Bena Bernanke, obecnego szefa Rezerwy Federalnej. Kto go zastąpi? Jak zazwyczaj w takich przypadkach, spekulacji jest wiele. Jednak często wypowiadane jest nazwisko Janet Yallen. Jest ekonomistą, wiceprzewodniczacym Rady Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej. Jest pierwszą w historii kobietą, która może objąć urząd szefa FEDu. I choć nic nie jest przesądzone to wielu typuje Janet Yallen na następcę Bernankego.

Lata doświadczeń czyli kim jest Janet Yallen.

Jest postacią znaną w amerykańskim świecie finansów. Z FEDem związana od długiego czasu. Lata 1977-78 to praca na stanowisku ekonomisty przy Radzie Gubernatorów Systemu Rezerwy Federalnej, zaś 1994-97 członek Rady. W latach 2004-2010 kierownictwo Rezerwą Federalną w San Francisco. Obecne stanowisko wiceprzewodniczącej, piastuje po nominacji z rąk Baracka Obamy od kwietnia 2010 r. Doświadczona i znająca doskonale zasady działania Rezerwy Federalnej. Ma opinię dobrego fachowca i obiektywnego szefa. Ma bardzo dobre, kierunkowe wykształcenie. Ukończyła jedną z najbardziej elitarnych amerykańskich uczelni - Brown University. Ma doktorat z Yale, który wyróżnił ją prestiżowym Wilbur Cross Medal. Była wykładowcą Harvard University oraz London School of Economics and Political Science. Następnie przez wiele lat związana z Uniwersytetem Kalifornijskim. Zaangażowana również w kilku amerykańskich stowarzyszeniach i organizacjach naukowych. Jest szefem Western Economic Association, wiceprzewodniczącą American Economic Association oraz członkiem American Academy of Arts and Sciences. Te przymioty zapewniają jej świetną pozycję startową do ubiegania się o fotel szefa Rezerwy Federalnej.

Co potrafi Yallen czyli świat polityki.

Wiceszefowa FEDu jest doskonale znana w amerykańskim świecie polityki. Związana z Partią Demokratyczną. Za czasów prezydentury Clintona była szefem doradców ekonomicznych oraz doradcą kongresowego biura budżetowego. Lata 1997-99 to piastowanie stanowiska przewodniczącej Komitetu Polityki Ekonomicznej przy OECD. Po nominacji na stanowisko wiceprzewodniczącej Rezerwy Federalnej, komitet senacki zatwierdził w lipcu 2010 roku, nominację stosunkiem głosów 17 – 6.

Pomysły na przyszłość?

Wielu spekluje jakim będzie szefem. Ona sama otwarcie mówi, jaką politykę powinien przyjąć FED. Zaznacza wyraźnie znaczenie banku centralnego jako podstawy stabilności finansowej. Jej zdaniem Rezerwa Federalna powinna zadbać o spadek poziomu bezrobocia. Równocześnie trzymać inflację twardą ręką. Stwierdza, że polityka monetarna państwa nie jest najbardziej optymalnym narzędziem i nie powinna być stosowana jako wyjątkowe narzędzie pobudzające wzrost gospodarczy.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.