styczeń

07

2014

Janet Yellen oficjalnie nowym szefem FED, a Łotwa 18 krajem strefy euro.

Janet Yellen jako pierwsza kobieta w ponad 100 letniej historii amerykańskiej Rezerwy Federalnej została zatwierdzona przez Senat na jej szefa. Można przypuszczać iż będzie kontynuować politykę Bena Bernanke. Natomiast Łotwa właśnie stała się państwem strefy euro i namawia do tego Polskę.

Janet Yellen Szefem

Senat oficjalnie zatwierdził Janet Yellen, jako nowego szefa Federalnej Rezerwy. Dotychczasowa wiceprezes banku centralnego Stanów Zjednoczonych. Jest to wydarzenie precedensowe gdyż będzie pierwszą przedstawicielką płci pięknej na tym stanowisku.

Zastąpi na tym stanowisku Bena Bernanke, który pełnił te funkcje przez 7 lat. Jego mandat kończy się w styczniu, w tym samym miesiącu, kiedy musi zostać zatwierdzony budżet USA na nowy rok. Za kandydaturą głosowało 56 członków izby wyższej Kongresu a przeciw było 26. Szef FED jest jedną z najważniejszych osób mających wpływ na amerykańską gospodarkę. W poprzednim roku prezes Banku Centralnego USA znalazł się w pierwszej dziesiątce najważniejszych osób na świecie. A za nim uplasował się szef Europejskiego Banku Centralnego. Janet Yellen będzie, więc miała ogromny wpływ na gospodarkę nie tylko amerykańską, ale i całego świata.

Kontynuacja polityki Bena Bernanke

Można pokusić się o przewidzenie kierunku, w jakim będzie kształtowała swoją politykę monetarną. Od lat była głównym współpracownikiem Bena Bernanke. Jest uważana za jedną z współtwórczyni programy luzowania polityki monetarnej. Uważa, że głównym zadaniem FED jest walka z bezrobociem oraz wspieranie rozwoju gospodarczego. Dlatego też jest ona zwolenniczką programu niskich stóp procentowych. Jednak Ben Bernanke zapoczątkował już program taperingu programu skupu obligacji. Janet będzie także musiała kontynuować wycofywanie się ze skupu obligacji jednak będzie to robić, jeśli wskaźniki gospodarcze będą dalej wskazywać na rozwój gospodarczy. Można także oczekiwać, iż w dalszym ciągu będzie utrzymywać bardzo niskie stopy procentowe. Jej kadencja, mimo iż przypadnie na okres rozwoju gospodarczego to będzie wiązała się z największym wyzwaniem amerykańskiej gospodarki, jakim jest ogromne zadłużenie amerykańskiego budżetu.

Kurs Walut

Obecnie dolar zyskuje na wartości względem złotówki 0,18 % a w stosunku do euro o ledwo 0,05%. Jednak może to być spowodowane także faktem, iż euro zyskuje 0,11 w stosunku do złotówki. Rynki przyjęły te od dawna zapowiadaną decyzję z umiarkowanym optymizmem. Dobrą wiadomością dla kredytobiorców jest słabnący o 0,1% frank szwajcarski.

Łotwa wprowadza euro

Łotwa weszła do strefy euro. Pierwsze raporty mówią o tym, iż cała operacja obyła się bez większych problemów. Według szacunków Komisji Europejskiej do 2 stycznia 30 % płatności dokonano w euro. Waluta wspólnotowa i łat będą jeszcze razem obowiązywać przez 2 tygodnie a ceny będą pokazywana w obu walutach do czerwca. Łotwa jest już 18 krajem, który przyjął walutę wspólnotową.

Euro a Polska

Minister finansów Łotwy Andris Vilks zaleca Polsce także przyjęcie euro, jeżeli ta chce być „wpływową europejską superpotęgą. Dzięki wspólnej walucie łotewska gospodarka będzie stabilniejsza. Nie będzie spekulowania walutą ani atakowania gospodarki tymi metodami.

Niedługo do strefy dołączy także Litwa. Dla Polski jest to „cel strategiczny”.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.