lipiec

16

2013

Nowy banknot 5 euro - nie obyło się bez kłopotów.

Europejski Bank Centralny 2 maja rozpoczął wprowadzanie do obiegu nowego banknotu 5 euro. Jest to druga seria banknotów w historii euro waluty, która rozpoczyna się od najmniejszych do największych nominałem banknotów.

Według zapowiedzi EBC nowe serie banknotów nie będą się znacznie różnić wizualnie od poprzednich, a większość zmian będzie dotyczyła zabezpieczeń. Obecnie, według EBC w obiegu znajduje się około 1,6 miliarda sztuk banknotów o nominale 5 euro.

Zmiany wizualne nowego banknotu 5 euro

W przypadku banknotu 5 euro zaktualizowano hologram Unii Europejskiej, która od poprzedniego banknotu zdążyła się powiększyć o kraje Europy Środkowowschodniej. Co ciekawe, na mapie która znajduje się na banknocie nadal nie będzie widać ani Cypru ani Malty. Bowiem wyspy te są zbyt małe żeby je pokazać na tradycyjnej wielkości banknotów. Na banknocie zostanie również dodany napis "EBPO", który jest pisownią "EURO" w Bułgarii. Bułgaria nie ma euro ale napis jest przygotowany, ponieważ euro ma być traktowane jako waluta wspólnotowa a także na wypadek jego wprowadzenia w przyszłości.

Zmiany zabezpieczeń nowego banknotu 5 euro

Nowe euro ma przede wszystkim posiadać nowe zabezpieczenia, do których zaliczamy:
  • znak wodny (nr 1 na obrazku) i hologram pokazujący portret znanej z z greckiej mitologii bogini Europa (nr 2 na obrazku)
  • zielony kolor nominału (numer 5), który zmienia swój kolor z zielonego na niebieski kiedy poruszamy banknotem pod światłem (nr 3 na obrazku)
  • ukośne kreski po prawej i lewej stronie (nr 4 na obrazku)
  • charakterystyczna wyczuwalna szorstkość (nr 5 na obrazku)

Wpadki podczas wprowadzenia

Co ciekawe, przy wprowadzeniu nowych banknotów nie dało się uniknąć kilku wpadek. Jak informuje włoska gazeta La Repubblica, 90% nowych banknotów nie była akceptowana przez automaty do sprzedaży napojów, jedzenia, papierosów a także automaty do płatności za paliwo na samoobsługowych stacjach benzynowych. W wielu krajach nowe banknoty nie były również przyjmowane przez automaty parkingowe oraz wpłatomaty niektórych banków.
Według zapewnień EBC, sprawy z automatami nie dopilnowali sami właściciele. Bowiem „EBC informował sprzedawców o potrzebie odpowiedniej kalibracji czy aktualizacji urządzeń, ale przecież bank centralny nie może takich zmian narzucać” – informuje rzecznik EBC.

Ciekawe czy uda się uniknąć takich niespodzianek przy nowych nominałach, które mają być sukcesywnie wprowadzane w najbliższych latach? Kolejne banknoty będą się pojawiać po kolei od najmniejszego do największego nominału, czyli: 10€, 20€, 50€, 100€, 200€ i 500€. Oczywiście stare banknoty są nadal ważne.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.