luty

09

2024

Kolejne dołki cen gazu

Biorąc pod uwagę zapowiadane podwyżki cen energii kolejne spadki cen gazu to obiektywnie dobra wiadomość. Spadek inflacji na Węgrzech jest wyraźnie silniejszy, niż sądzono. W tle dane z kanadyjskiego rynku pracy.

Inflacja w Europie


W piątek poznaliśmy odczyty inflacji w kilku europejskich państwach. Niemcy zgodnie z oczekiwaniami w finalnych danych rocznych za styczeń pokazali 2,9%. Spadek inflacji w Norwegii był niższy od oczekiwań i ceny rosną tam o 4,7% wobec oczekiwanych 4,6% w ujęciu rocznym. Dużo lepiej z kolei wypadają Węgry. Kraj ten ma ostatnio bardzo duże sukcesy na tym polu, między innymi dlatego trwa tam od kilku miesięcy silny cykl obniżek stóp procentowych. W styczniu wzrost cen w ujęciu rocznym wyniósł 3,8% wobec oczekiwanych 4,4%. Takie dane dają dużo miejsca na kontynuowanie obecnego cyklu obniżek stóp procentowych.


Kolejne dołki cen gazu


W piątek najniższa cena gazu spadła do poziomu 26,60 euro za megawatogodzinę. Tym samym zrównaliśmy się z dołkiem z 22 stycznia. Piątkowe zamknięcie notowań było jednak niższe niż to ze stycznia. Gaz jest zatem najtańszy od lipca zeszłego roku. Na rynku gazu mamy jednak bardzo ciekawą sytuację w USA. Trwa tam dyskusja o budowie dodatkowych terminali do eksportu surowca. Amerykanie protestują, bo zdaniem ekspertów może to spowodować, że producenci (by zwiększyć zyski) będą więcej eksportować, a konkurencja wymusi wzrost cen na rynku lokalnym. Z perspektywy europejskiej, a takie notowania w Polsce obserwujemy, byłaby to dobra wiadomość, bo bylibyśmy beneficjentami zwiększonego eksportu. Gaz jest bowiem wyraźnie tańszy w USA niż w Europie.


Słodko-gorzkie dane z Kanady


Piątkowe dane z kanadyjskiego rynku pracy teoretycznie miały być bardzo dobre. Oczekiwano, że bezrobocie wzrośnie z 5,8% na 5,9%, a spadło do 5,7%. Powodem była wyraźnie wyższa od oczekiwań zmiana zatrudnienia. Gdzie zatem problem? Kanada podaje również podział na zmiany na pełen etat oraz na część etatu. Mieliśmy spadek o 11,6 tysięcy miejsc pracy na pełen etat i wzrost o 48,9 tysiąca na część etatu. Łączna liczba jest zatem silnie dodatnia, ale spadek bezrobocia wynika z osób niepracujących w pełnym etacie. Po tych danych kurs dolara kanadyjskiego finalnie stracił względem swojego amerykańskiego kolegi.


Dzisiaj w kalendarzu danych makroekonomicznych warto zwrócić uwagę na:
14:30 - Kanada - sytuacja na rynku pracy.


Maciej Przygórzewski - główny analityk w InternetowyKantor.pl i Walutomat.pl
 

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.