kwiecień

29

2015

Euro tańsze za sprawą greckich problemów

Analitycy Goldman Sachs przewidują, że za 3 miesiące kurs euro wynosić będzie 3,93 zł, za pół roku 3,95 zł, a za rok 4 zł. Wcześniej przewidywano, że będzie on wynosił odpowiednio 4,16 zł, 4,16 zł i 4,14 zł.

Jednym z powodów takiej oceny jest obietnica Rady Polityki Pieniężnej (RPP), że stopy procentowe już nie spadną oraz ilościowe łagodzenie polityki monetarnej Europejskiego Banku Centralnego (EBC).

Grecki Grexit?

Nastroje na rynku psuje też sytuacja w Grecji. Ma on świadomość trudności obecnych negocjacji i niepokojąc się ogranicza inwestycje w bardziej ryzykowne aktywne. Istnieją obawy o tzw. Grexit czyli wyjście Grecji ze strefy euro (ang. Greek + euro + area + exit).

Sytuacja w Grecji rzeczywiście nie wygląda najlepiej. Po sobotnim spotkaniu eurogrupy w Rydze, ministrowie finansów bardzo krytycznie wypowiadają się na temat postępów w negocjacjach, a raczej ich braku. Skrytykowany został Grecki minister finansów Janis Warufakis który prowadzi je "w sposób, który jest niedopuszczalny zarówno pod względem treści, jak i formy".

Rząd Grecji, który zdobył władzę dzięki przedwyborczym obietnicom zerwania z surową polityką oszczędności i bolesnych reform nadal nie chce wprowadzić wymaganych przez euro grupę zmian.

Warunkiem otrzymania ostatniej transzy pomocy w wysokości 7,2 mld euro jest wprowadzenie m.in. redukcji emerytur, liberalizacji rynku pracy, zmian w prawie podatkowym, skuteczniejszego ściągania należności podatkowych oraz postępów w kwestii wstrzymanego w styczniu procesu prywatyzacyjnego. Do końca kwietnia Grecja ma uzgodnić z wierzycielami pełną listę tych reform i zamian. Nieformalny szczyt eugorupy w Rydze nie przyniósł jednak żadnego przełomu w negocjacjach z Atenami. Rząd Grecki nie był przygotowany merytorycznie nieprzygotowując np. szczegółowej dokumentacji na temat docelowych pierwotnych nadwyżek budżetowych Grecji,. W konsekwencji spotkanie trwało niewiele ponad godzinę. Zaczęto spekulować nawet o przygotowaniu planu B na wypadek bankructwa Grecji jednak minister finansów Francji Michel Sapin starał się je rozwiać w komentarzy na temat sobotniego szczytu „Wczoraj rozmawialiśmy o planie A, o jedynym planie, bo nie ma planu B, C, D lub E. Jedyny plan jest taki, że Grecja pozostaje w euro i pozostaje w Europie".

Przypomnijmy, że Banki greckie są wypłacalne dzięki 75,4 mld euro, jakie EBC dostarczył im ramach programu ELA (emergency liquidity assistance). Ze względu na trudności w negocjacjach rozważa się jego zawieszenie. Jeśli Grecja nie otrzyma kolejnej transzy pomocy grozi jej niewypłacalność.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.