październik

17

2013

Koniec paraliżu w USA

Porozumieniem zakładającym krótkoterminowe zwiększenie limitu zadłużenia Stanów Zjednoczonych zakończył się trwający 17 dni paraliż rządowy. Jest to jednak rozwiązanie trwałe jedynie do stycznia kiedy to zadłużenie ponownie sięgnie limitu. Prawdopodobny jest wtedy kolejny kryzys, który musi się zakończyć stworzeniem budżetu na rok 2014 oraz przyjęciem polityki fiskalnej, która zacznie zmniejszać zadłużenie USA.

Paraliż

Wczoraj wieczorem w nocy ze środy na czwartek w Stanach Zjednoczonych został zakończony trwający od prawie 17 dni paraliż rządowy. Przypomnijmy, iż od 1 października na skutek braku uchwalenia budżetu, część urzędów, parków i muzeów zostało zamkniętych a ich pracownicy wysłani na przymusowy urlop. Co więcej część z nich musiała i tak przychodzić do pracy, mimo iż nie dostawali wynagrodzenia? Teraz, kiedy osiągnięto porozumienie wszystko wraca do normy. Kryzys rządu pojawił się, kiedy konserwatywni Republikanie nie zgadzali się na dalsze zadłużanie państwa, żądając redukcji wydatków i biurokracji. Członkowie kongresu z odłamu Partii Republikańskiej zwanego Tea Party w szczególności sprzeciwiali się wejściu w życie tz. ObamaCare, czyli ustawy obejmującej ubezpieczeniem zdrowotnym wszystkich chorych.

Porozumienie

Kryzys groził pierwszą w historii niewypłacalnością tego państwa, co miałoby tragiczne skutki nie tylko dla jego gospodarki, ale także światowej. Porozumienie zostało przyjęte przez kongres i podpisane przez prezydenta na kilka godzin przed osiągnięciem limitu zadłużenia. Zawarte porozumienie popisane wieczorem czasu polskiego jest jednak krótkoterminowe gdyż zakłada ono jedynie podniesienie zadłużenia, tak, aby USA dalej mogły zaciągać kredyty na swoją działalność. Obecne zadłużenie wynosi ponad 16 bilionów $ a niedługo przekroczy 17 bln $. Przyjęty kompromis daje rządowi pieniądze na pewne funkcjonowanie do 15 stycznia, do kiedy to musi zostać osiągnięte długotrwałe porozumienie dotyczące budżetu na rok 2014 oraz polityki fiskalnej, która ograniczyłaby wzrost zadłużenia.

Komentatorzy zgodnie podkreślają, iż jest to zwycięstwo Demokratów, którzy przyjęli twarde stanowisko w stosunku do konserwatystów. Nie oddali pola w prawie żadnej kwestii- ani w opóźnieniu ObamaCare, ani przy wejściu w życie podatku od sprzętu medycznego, z którego ustawa ma być finansowana. Demokraci zgodzili się tylko na zwiększoną kontrole finansów osób podlegających ubezpieczeniu darmowemu w ramach ustawy. Jest to spowodowane tym, iż społeczeństwo zostało inteligentnie wmanipulowane w obalanie winą Republikanów za paraliż rządu, na przykład za sprawą zamykania parków, co nie zdarzyło się nigdy w historii 17 takich kryzysów rządowych. Ta liczba jest głównym powodem, dla którego rynki w miarę spokojnie przyjęły sytuację zastałą w USA.

Wpływ na kursy walut

Mimo długo wyczekiwanego porozumienia dolar traci na wartości. Od chwili jego podpisania przez Barbacka Obame złoty zyskuje w stosunku do dolara, którego wartości spada o 0,46%. Para walutowa EUR/USD zyskuje ponad 0,56 %, podobnie jak GBP/USD które rośnie o 0,45%. USD/ JPN traci 0,68%. Wskazuję to na parę wniosków wysuwających się u inwestorów. Wzrost zadłużenia USA finansowany przez dodrukowywanie pieniędzy przez prywatny bank FED w dalszym ciągu będzie powodował zwiększoną podaż dolara. Stany zadłużając się jeszcze bardziej stają się mniej atrakcyjnym państwem, a ich papieru dłużne, mimo iż USA ciągle u większości agencji ratingowych posiadają najwyższą ocenę AAA, będą stawały się coraz mniej atrakcyjne wraz z rosnącym zagrożeniem niewypłacalności tego państwa.

Przyjęta przez Senat ustawa to tylko krótkoterminowe rozwiązanie obecnych problemów, Jest w styczniu Ameryka znowu pogrąży się w paraliżu budżetowych gdyż walka między Republikanami a Demokratami o jego kształt prawdopodobnie nie szybko się zakończy.

Dane na godzinę 10:00

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.