grudzień

17

2015

FED wprowadza podwyżkę stóp procentowych i nie zaskakuje rynku

Zgodnie z oczekiwaniami inwestorów, FED wprowadził w środę podwyżkę stóp procentowych. Tym samym zrezygnował on z utrzymywania tego wskaźnika na poziomie 0-0,25% i symbolicznie zakończył czas kryzysu finansowego. Zmiany okazały się mało istotne dla rynku, ponieważ wprowadzona podwyżka była już wyceniona w kursie dolara z uwagi na jej wysokie prawdopodobieństwo.

Decyzja Rezerwy Federalnej nie zaskoczyła rynku i nie wprowadziła znaczących zmian w kursach kluczowych walut. Była to pierwsza podwyżka stóp procentowych od 2009 roku, jednak zapowiadano ją od wielu miesięcy. Z każdym posiedzeniem FED-u jej wprowadzenie stawało się coraz bardziej prawdopodobne, a analitycy zgodnie przewidywali obecny scenariusz i wyceniali go na 80%. Dobra informacja na rynku sprawiła, że inwestorzy skrupulatnie przygotowali się do środowych decyzji. Tym samym posiedzenie Rezerwy Federalnej nie wpłynęło znacząco na kurs amerykańskiej waluty.

Na konferencji prasowej oficjalnie ogłoszono podniesienie stóp procentowych o 25 punktów bazowych z przedziału 0,00 - 0,25% do wskaźnika 0,25 - 0,50%. FED zaznaczył równocześnie, że zakłada powolne wychodzenie z ubiegłego okresu kryzysu, dążąc do wartości stóp procentowych na poziomie 3,25-3,50%. Obecnie, taki wskaźnik może wydawać się wyjątkowo wysoki. Warto jednak pamiętać, że przed kryzysem oscylował on w granicach 5,00-5,25%. Z uwagi na jego docelową wysokość, w 2016 roku analitycy spodziewają się dwóch kolejnych podwyżek stóp procentowych.

Jak zaznaczyła prezes FED Janet Yellen, proces normalizacji amerykańskiej polityki monetarnej będzie wdrażany rozważnie i stopniowo, aby nie zaskoczyć globalnych rynków i przygotować na to inwestorów. Jest to zdecydowanie dobra wiadomość dla wszystkich tych finansistów, którzy obawiali się zbyt gwałtownych posunięć ze strony amerykańskiego banku centralnego. Przewodnicząca podkreśliła również, że na obecne posunięcia pozwoliły jej optymistyczne dane z amerykańskiej gospodarki, a dalszy scenariusz wciąż będzie zależny od informacji makroekonomicznych nie tylko ze Stanów Zjednoczonych, ale również danych gospodarczych z Chin i Europy.

Członkowie FOMC oceniają, że pod koniec 2016 roku poziom stóp procentowych będzie oscylował w okolicach 1,375%.

Pomimo obaw specjalistów, FED wykazał się odpowiednim podejściem do rynku. Odpowiednio poinformowani inwestorzy przygotowali się do podwyżki stóp procentowych, dzięki czemu uniknęliśmy drastycznych wahań w kursach walutowych oraz na giełdach.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.