grudzień

10

2013

USA żegnają kryzys a Francja i Niemcy ciągle z nim walczą.

Gospodarka Stanów Zjednoczonych nie przestaje pozytywnie zaskakiwać, tym razem danymi dotyczącymi bezrobocia. Negatywnie natomiast zaskakuje gospodarka Francji. Niemiecka natomiast powoli wzrasta, lecz tym wynikom daleko jest do optymizmu.

Ameryka w górę

Amerykańscy analitycy po raz kolejny się pomylili szacują dane z raportu dotyczącego bezrobocia w listopadzie. Oczekiwali, bowiem spadku bezrobocia o do poziomu 7,2% czyli o 0,1 punkt procentowy względem poprzedniego miesiąca. Spodziewali się 185 tys. Nowych miejsc pracy, podczas gdy przybyło ich ponad 203 tys., czyli o tysiąc mniej niż w październiku. Dzięki temu bezrobocie w Stanach w listopadzie spadło do równych 7%. Wszystko wskazuje, więc na to, iż kryzys można uznać za oficjalnie zakończony.

Europa bez zmian

Wczoraj ujawniono także dane związane z eksportem Niemiec i Francji. Dla pierwszego państwa nieznacznie wzrósł o 0,6%, a dla Francji obniżył się poziomu – 2% w skali roku. W tym roku tylko w jednym miesiącu wzrósł francuski eksport. Rozczarowuje także dynamika produkcji w Niemczech i wynosi ledwo 1,1%. W kraju nad Sekwaną natomiast ciągle spada, na szczęście nieznacznie, bo, o 0,3% lecz oczekiwania były odmienne.

Wszystkie te dane pozostają w cieniu strachu przed decyzjami Banków Centralnych ograniczających wpompowywanie pieniędzy do gospodarki. FED ogłosi swoją decyzję 18 grudnia. Będzie to dzień, który pewnym osobą może zepsuć świąteczny nastrój.

Obce waluty w doł

Dzisiejszy dzień jest dobrym dla wszystkich kredytobiorców walutowych gdyż złot zyskuje na wartości. Jak podkreślają analitycy, ten trend powinien się utrzymać do czasu konferencji FED. Frank traci na wartości w stosunku do złotówki niewiele, bo około 0,12%, prawie tle samo ile wnosi spadek wartości euro. Dolar tanieje najbardziej, bo o 0,17% i spada także w parze z euro o 0,05%. Widać, więc wyraźna stagnację na rynkach związaną zarówna z oczekiwaniem na banki centralne jak i zbliżającym się końcem roku. Dla wymieniających walutę najlepszym wyborem będzie teraz sprzedać obcą, jeśli ją mają, a jeśli spłacają kredyt to wstrzymać się parę dni z kupnem waluty gdyż złoty prawdopodobnie będzie się umacniać.

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.