styczeń

08

2014

Porównanie kosztów wymiany w bankach i kantorach internetowych.

Już ponad połowa kredytobiorców walutowych wymienia walutę w sieci w celu opłacenia rat swoich kredytów. Strefawalut.pl sprawdziła ile dokładnie można zaoszczędzić przesiadając się z wymiany w banku na wymianę w kantorze internetowym.

Wraz z nastaniem nowego roku warto się przyjrzeć jak wygląda sytuacja na rynku wymiany walut w Polsce. Wraz z gwałtownym rozwojem kantorów internetowych w ciągu ostatnich 4 lat zdawać by się mogło iż ponad 40 podmiotów wymieniających walutę w sieci wywrze wystarczający nacisk na inne podmioty aby te obniżyły kursy wymiany walut. Liczba ich klientów stale rośnie. Wystarczy przypomnieć iż ponad połowa osób spłacających kredyt walutowy a jest ich ponad 560 tysięcy spłaca je właśnie z wykorzystaniem kantorów. Zaoszczędzone przez nich pieniądze można więc liczyć w setkach milionach złotych. Celem tego porównanie dokładnie jakich oszczędności może spodziewać się klient banku który w danej chwili przejdzie do kantoru internetowego. W badaniu wzięto pod uwagę ponad 21 banków. Należy także zaznaczyć iż strefawalut.pl brała także pod uwagę progi walutowe. Oznacza to że spread przeliczano dla wartości 1000 jednostek danej obcej waluty, rzez co spready w niektórych kantorach odbiegały od deklarowanych kursów dla wymian hurtowych walut powyżej progu kursowego.

Za źródło danych do analizy posłużyła porównywarka kantorów internetowych strefawalut.pl. Wszystkie kursy pochodzą z godziny 11:00 z dnia 8 stycznia 2014

W pierwszej tabeli zestawiono najlepsze ceny zakupu/sprzedaży franka szwajcarskiego w: kantorze internetowym o najniższym spreadzie, kantorze internetowym o największym spreadzie, banku o najlepszej relacji kursu kupna/sprzedaży i banku o najgorszej relacji.W drugiej wyliczone zostały różnice w cenie kupna/sprzedaży dla najlepszego i najgorszego kursu z kantorów internetowych oraz różnicę w cenie kupna/sprzedaży dla najlepszego kursu z kantoru internetowego i najgorszego kursu z banku. Wszystkie wyliczenia zostały w niej przedstawione dla 1000 jednostek obcej waluty co w przypadku pierwszej tabeli dotyczy franka szwajcarskiego.Jak wyraźnie widać w przedstawionych tabelach różnica jest znacząca i sięga ponad 10 % spreadu, co przy wymianie franków szwajcarskich w kantorze internetowym z najbardziej opłacalnym kursem w porównaniu do banku o najmniej korzystnym kursie prowadzi do ponad 130 zł. oszczędności.Dla drugiej pary walutowej USD/PLN widać, że różnice spreadów są podobnej wielkości i sięgają ponad 8-9%. Wart też zauważyć ze nawet najdroższy kantor internetowy ma lepsza ofertę nawet od Narodowego Banku Polskiego.Przekłada się to na większe oszczędności wynoszące prawie 150 zł.Zestawienie kursów brytyjskiego funta z pewnością zainteresuje emigrantów zarobkowych. Wymieniając szterlingi w sieci, klienci banków mogą uzyskać spread mniejszy o ponad 8 %.Maksymalna oszczędność wynikająca z takiego transferu wynosi ponad 210 zł przy sprzedaży 1000 funtów w internetowym kantorze w porównaniu z wymianą w placówce Citi Handlowy.Ostatnia tabela przedstawia zestawienie kursów dla waluty Unii Europejskiej. Różnice w spreadzie przypominają te z notowań dolara.Tutaj pojawia się też największa oszczędność spośród wszystkich czterech par walutowych. Gdyby klient Getin Banku postanowił wyjechać do państw strefy euro i kupić 1000 jednostek tej waluty w internetowym kantorze zamiast w swoim banku to zaoszczędził by ponad 292 zł.

Podsumowując warto zwrócić uwagę na jeszcze parę rzeczy. Spready w kantorach internetowych wahają się głownie w granicach od 0,00% do lekko ponad 2,00%, podczas gdy różnice kursów kupna/sprzedaży w bankach zaczynają się przeważnie od 2,00% i w przypadku dolara jaki i euro kończą na ponad 10%. Tak więc klient banku w zależności, od tego z którego korzystał wcześniej może zatrzymać w portfelu na wymianie 1000 jednostek waluty ponad 200 zł.

Kursy walut przed wymianą w dowolnym kantorze internetowym zawsze dobrze jest sprawdzić na porównywarce kantorów internetowych takiej jak np. strefawalut.pl, gdyż zmieniają się one bardzo często, co wynika z dużej konkurencji rynku, i nie zawsze ten sam kantor musi mieć najlepsze ceny. Średnie spready w bankach i kantorach dla poszczególnych walut mają następujące wartości.Jak więc widać statystyczny kantor jest o co najmniej 5 punktów procentowych bardziej opłacalny niż statystyczny bank. Przy wymianie 1000 jednostek przekłada się to na prawie 50 jednostek waluty.

Za źródło danych do analizy posłużyła porównywarka kantorów internetowych strefawalut.pl oraz spread.pl, wszystkie kursy pochodzą z godziny 11:00 z dnia 8 stycznia 2014r.

Komentarze  • Przemek 6 lat temu

    Ja z kolei porównywałem kurs EUR w swoim banku z kursem po jakim sprzedaje gieldawalut.com. Na platformie kantorowej ponad 23 gr wychodzi taniej.

  • sambor38 6 lat temu

    Bankom wprowadzenie nowej usługi- mowa o przewalutowaniach – musi przynosić dodatkowy dochód. Specjalizujące się w tym kantory internetowe oferują korzystniejsze kursy, skupiają swoją ofertę na tej konkretnie usłudze więc i bardziej dbają o klienta. Z Pluskantor.pl mogę przy tym realizować przelewy elektroniczne jak z banku i drożej mnie to nie kosztuje.

Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.