październik

06

2016

RPP pozostawia bez zmian stopy procentowe

Wczoraj po zamknięciu dwudniowego posiedzenia Rady Polityki Pieniężej, NBP poinformowało, że RPP utrzymała stopy procentowe bez zmian. Co za tym idzie, główna stopa referencyjna pozostaje na poziomie 1,5 proc. RPP przewiduje również 1 proc. cel inflacyjny oraz wzrost PKB do 4 proc. w przyszłym roku. Założenia co do PKB są bardzo optymistyczne, w szczególności kiedy większość analityków przewiduję wartość lekko powyżej 3 procent.

Aktualne stopy procentowe w Polsce

  • stopa referencyjna - 1,50%,
  • stopa lombardowa – 2,50%,
  • stopa depozytowa – 0,50%,
  • stopa redyskonta weksli – 1,75%.

Jak rynek reaguje na decyzję RPP?

Decyzja RPP nie była zaskoczeniem dla rynku. W szczególności, że po ostatnim obniżeniu stóp procentowych (o 50 pb) w marcu 2015 r. RPP ogłosiła, że decyzja ta prawdopodobnie oznacza zamknięcie już cyklu łagodzenia polityki pieniężnej.

Prognozy wzrostu 

Z komunikatu prezesa NBP dowiadujemy się, iż "dynamika PKB w III kwartale była prawdopodobnie zbliżona do obserwowanej w poprzednim kwartale, (...) wzrost jest bardzo satysfakcjonujący, w odniesieniu do tzw. naturalnej stopy wzrostu". Nadal mamy jednak do czynienia z deflacją cen towarów i usług konsumpcyjnych. Jednak założony 1 proc. wzrost gospodarczy jest wykonalny, ponieważ będzie odbywał się "w warunkach rosnącej dynamiki wynagrodzeń oraz zwiększonych świadczeń wychowawczych" .

KomentarzeInformacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.