kwiecień

11

2016

Nieufność wobec dolara

W ostatnich dniach wyjątkowo popularnym tematem na rynku walutowym jest nieufność inwestorów wobec amerykańskiego dolara. Początek dzisiejszego dnia wskazuje, że obecne tendencje prawdopodobnie nadal będą podtrzymywane, jednak zmiany w kursie USD/JPY mogą zwiastować nadchodzącą zmianę nastrojów.

Większość ekspertów wskazuje, że zła kondycja dolara wynika z biernej postawy przedstawicieli amerykańskiego FED-u, którzy nie starają się wspierać swojej waluty bardziej jastrzębimi wypowiedziami na temat polityki monetarnej Stanów Zjednoczonych. Dziś odbędą się wystąpienia amerykańskich finansistów w Nowym Jorku oraz Dallas, jednak zdaniem analityków nie zdecydują się oni na wypowiedzi odmienne od tych, które wygłosiła prezes banku centralnego – Janet Yellen. Biorąc pod uwagę brak zaplanowanych publikacji makroekonomicznych, dolar będzie zależny przede wszystkim od nastrojów rynkowych. Według ekspertów, amerykański dolar może zanotować wzrost wartości jedynie w odniesieniu do ryzykownych walut, jednak ogólny sentyment zdecydowanie nie będzie sprzyjał aprecjacji pieniądza zza oceanu.

się podnieść aktywność inwestorów i przekonać ich do ewentualnych interwencji. Na nieszczęście japońskiej waluty, Bank Japonii nie wywiera znaczącego wpływu na decyzje finansistów. Zmiany dotyczące tamtejszej waluty są obecnie na tyle istotne, że bank centralny musi argumentować swoje działanie dobrem gospodarki. W przeciwnym razie tak drastyczne posunięcia ze strony przedstawicieli BoJ mogłyby zostać ocenione jako manipulacja kursem, która ma przygotować Japonię przed nadchodzącym szczytem G7, którego będzie ona gospodarzem. Niestety, jen nie notuje w ostatnim czasie optymistycznych wskaźników. Jest to spowodowane między innymi kondycją tokijskiej giełdy oraz globalną sytuacją na rynku walutowym.

Interesująco kształtuje się również sytuacja na rynku surowców. Ropa naftowa zanotowała w ostatnim tygodniu znaczące tendencje wzrostowe, a informacje na temat topniejących zapasów surowca oraz ograniczenia liczby aktywnych szybów naftowych w Stanach Zjednoczonych zachęciły kupujących. Pamiętajmy jednak, że w tym tygodniu możemy spodziewać się stabilizacji cen „czarnego złota”, spowodowanej nadchodzącym szczytem producentów w Doha. Coraz mniej prawdopodobne jest wprowadzenie ograniczeń w produkcji ropy naftowej w Iranie, a tamtejsze wydobycie wciąż może zostać zwiększone o milion baryłek dziennie. Niepewna decyzja odnośnie dalszych losów Iranu na rynku handlu ropą naftową może podtrzymać zmienność notowań.

Pomimo podtrzymywanej deflacji w Polsce, Rada Polityki Pieniężnej wskazuje, że nie ma w planach modyfikować polityki monetarnej i reagować na podażowe czynniki niskich cen. Takie działanie sprawia, że eksperci i analitycy walutowi starają się wnioskować na temat sytuacji finansowej z kursów walutowych, a nie danych makroekonomicznych.

Komentarze



Informacja
Korzystanie z serwisu strefawalut oznacza zgodę na wykorzystywanie plików cookies, które zapisuje przeglądarka. Więcej w naszej polityce prywatności.