Zbiorowy pozew szykują przeciw bankom ich niezadowoleni klienci, którzy zaciągnęli kredyt we frankach szwajcarskich.
Parę lat temu kredyty walutowe cieszyły się olbrzymią popularnością, a w szczególności te w jednostce monetarnej Szwajcarii i Lichtensteinu. Klienci mający wybór między droższym długiem w złotówkach, zachęceni wizją sporych oszczędności masowo zaczęli zaciągać o wiele bardziej ryzykowane kredyty we frankach.
Wówczas większość ekonomistów była przekonana, iż rodzima waluta będzie się coraz bardziej umacniać, co zaowocuje mniejszymi ratami spłacanego zadłużenia. Jednak kryzys sprawił, iż te przewidywania się nie sprawdziły, a rację mieli analitycy wieszczący pesymistyczny wariant dla kredytobiorców.
Światowy kryzys gospodarczy sprawił, ze inwestorzy zaczęli gwałtownie uciekać do uważanej za najstabilniejszą walutę świata – franka. Zamiast oczekiwanego kursu wynoszącego dwa złote za franka, który nawet na krótki okres czasu w 2008 r. spadł poniżej tej psychologicznej bariery, jego ceny podskoczyły gwałtownie w górę osiągając na przekór kredytobiorcą, w przeciągu paru miesięcy wartość ponad trzech złotych za jednostkę. Stało się to po obwieszczeniu przez Georga W. Busha światowego kryzysu, którego pierwszym symptomem były ogromne problemy finansowe amerykańskich banków.
Obecnie kurs franka oscyluje w granicach 3,30 – 3,40 zł, co napędza koniunkturę kantorom internetowym, dzięki którym kredytobiorcy obniżają raty o tysiące złotych. W ten sposób zamiast dużych zysków na zmianie kursu walut kredytobiorcy stracili ogromne sumy.
Powodzi wierzą w swoją wygraną przed obliczem sądu, jak to miało miejsce w dwóch innych państwach UE
Teraz zachęceni wyrokami z Chorwacji i Hiszpanii, gdzie mogą na mocy wyroku sądu spłacać zadłużenie po kursach z dnia ich zaciągnięcia, kredytobiorcy planują wytoczyć pozew zbiorowy przeciwko bankom, aby odzyskać stracone pieniądze. Na Węgrzech funkcjonuje identyczne rozwiązanie, lecz tam umożliwił je nie wyrok sądu, a rząd, który nie ugiął się silnemu sprzeciwowi banków, które teraz liczą ogromne straty. W Polsce natomiast banki liczą jedynie straty z powodu utraty coraz większej liczby osób wymieniających w nich walutę na spłatę kredytu, na rzecz kantorów internetowych.
Klienci wnoszący pozew twierdzą, iż zostali wmanipulowani w te kredyty.
Przez obietnice spadku kursu i wynikające z tego mniejsze raty oraz że nie poinformowano ich dostatecznie o występującym ryzyku, przez co nie byli go świadomi.
Jak twierdzą eksperci, pozew skończy się wyrokiem korzystnym dla pozwanych. Wśród argumentów za tym, przemawia fakt, iż W Chorwacji kredytów nie spłaca aż 30 % zadłużonych, podczas gdy w Polsce jest to ledwo 3 %.
Najważniejszym jednak argumentem jest silna kontrola Komisji Nadzoru Finansowego nad bankami w Polsce, która przeciwdziała wszelkim nadużyciom. Podczas gdy w Chorwacji i Hiszpanii kontrola ta była o wiele bardziej liberalna, umożliwiając bankom nadużycia, a sądom dając argumenty za takim orzecznictwem na ich niekorzyść. Co warto zauważyć w Polsce osoby te maja możliwość spłaty swoich kredytów bezpośrednio w walucie dzięki ustawie antyspreadowej. Dzięki temu mogą oni zaoszczędzić wiele tysięcy wymieniając pieniądze w kantorach internetowych.
Obecnie w Polsce kredyty we frankach ma ponad 700 tys. Osób o wartości ponad 200 mld.